‘Erdoğan için vergi artırma yetkisi’ oylamasına muhalefet 43 vekille katılmış

Vergi Usul Kanunu perşembe akşamı Meclis’te yapılan oylama sonucu 240 kabule karşı 44 ret oyuyla kabul edildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a vergi artırma yetkisi verilen Vergi Usul Kanunu değişikliğine muhalefet partilerinden sadece 43 milletvekilinin katıldığı ortaya çıktı.

Kanunda yapılan değişiklikle cumhurbaşkanına tütün ürünleri ve araçların ÖTV’leri ve oranlara esas ÖTV matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç katına kadar artırma yetkisi getirildi.

Meclis’teki açık oylama sonuçlarına bakıldığında CHP, HDP, İYİ Parti ve TİP’in toplamda 231 vekili olmasına rağmen sadece 43’ü oturuma katılıp ret oyu verilmiş.

TBMM’nin resmi sayfasında yer alan verilere göre oy dağılımı şöyle:

AKP’den 217 vekil kabul oyu verdi, 71 vekil katılmadı
MHP’den 21 vekil kabul oyu verdi, 27 vekil katılmadı
CHP’den 20 vekil ret oyu verdi, 115 vekil katılmadı
İYİ Parti’den 12 vekil ret oyu verdi, 24 vekil katılmadı
HDP’den 11 vekil ret oyu verdi, 45 vekil katılmadı
TİP dört vekil katılmadı
Diğer partilerden altı kabul, bir ret oyu verildi, 10 kişi de katılmadı.

1 YORUM

  1. Toplumun yansıması; şikâyet ettiği ve hatta çirkeflik yaptığı çok mesele olur ancak yanlışı düzeltmek veya hakkını alabilmesi için yetki ve yasal imkan verirsin, “taşın altına elini koymasını” istersin ortadan kaybolur.

    Tanıdığım bir akademisyen vardı; kampüs içerisinde YÖK’ü protesto eden öğrencilerden dersine girenler de varmış. Birgün derste o öğrencileri samimiyetsizlik itham etmiş. Nedenini de söyle açıklamış; öğrenciler ders saatleri dışında proje ödevlerini çalışabilecekleri açık laboratuvar bulamadıklarını ifâde etmişler, kendisi de bunun için dekanlık ve rektörlük bazında girişimde bulunacağını ancak öğrencilerin taleplerini bir dilekçe ile resmi olarak kendisine iletmelerini rica etmiş. Tek bir dilekçe gelmediğini sitemli bir şekilde anlatmış dertse. Ellerinin ulaşamadığı yerdeki konular için ortalığı ayağa kaldıranlar hemen elinin altındaki bir sorun için kılını kıpırdatmıyordu ona göre.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin