Erdoğan’a İngiliz basınından ağır hakaret

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimler öncesi Londra gezisi İngiliz basında ağır eleştirelere maruz kaldı. The Times Gazetesi Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili yayınladığı karikatürde ağır hakaret etti. Erdoğan’ın uçaktan inerken resmedildiği karikatürde Türkiye olarak tanımlanan uçakta ise pencerelerin demir parmaklıklı olması dikkat çekti. Times Türkiye’de kısıtlanan özgürlüklere bu şekilde ortaya koydu. Uçakta inerken burnu uzun ve yalan söyleyen bir İngiliz’in bayrakla Erdoğan’ın selamlaması da dikkat çekti.

Karikatürün yanı sıra Times Gazetesi ziyaretle ilgili “Erdoğan yeni bir ortaklık görüşmeleri için İngiltere’ye uçtu” başlıklı iki haber de yayınladı. Gazete haberde  “Erdoğan’ın medyayı susturduğu on binlerce muhalifini hapse attığı” belirtilirken, “özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kötüleşen Türkiye’nin insan hakları sicilinin bazı Avrupa ülkelerinden sert eleştiriler aldığı” vurgulanıyor.

‘Ticaret odaklı ziyaret’

Üç günlük ziyaretin özellikle ticarete odaklanacağını söyleyen Times, Erdoğan’ın Kraliçe’yle de görüşeceğini ve Erdoğan karşıtlarının bunu imajını düzeltmek ve ülkesindeki meşruiyetini artırmak için kullanacağından korktuğunu belirtiyor.

Erdoğan’ın, Türkiye’ye yatırımı teşvik etmek için iş dünyasından liderlerle de buluşacağını söyleyen Times, Erdoğan’ın otoriterliğiyle ilgili kaygılar ve enflasyonla başa çıkmak için Merkez Bankası’nın faiz artırma girişimlerini birçok kez engellemesinin dış yatırımları azalttığını vurguluyor.

Gazete, Erdoğan’ın “faiz tüm kötülüklerinin anasıdır” demesinin de sonra bu yıl dolar karşısında yüzde 6 değer kaybeden Türk Lirası’nda düşüşe yol açtığını belirtiyor.

Haberde görüşlerine yer verilen Türkiye’nin Eski ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da, “Kraliçe’yle görüşme, hükümet kontrolündeki medyaya yanlı haber fırsatı verecektir ama bunun etkisi en iyi ihtimalle kısa süreli olacaktır. Aynı zamanda muhalefetin elinde, ziyareti bir seçim hilesi olarak göstermeleri için yeterli malzeme var. Genellikle bakanlık düzeyinde katılım gösterilen bu organizasyona cumhurbaşkanının katılmasını meşru göstermek zor. Ziyaret AB’nin dışında kalmışların yakınlaşması olarak görülebilir. Ama sonuçta bu ziyaretten kazançlı çıkan kârlı anlaşmalar yapacak Brexit sonrası AB olur” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin