Erdoğan’a, BM Genel Sekreteri ile görüşme öncesi ‘mektup’ sürprizi!

Tr724 HABER MERKEZİ
Birleşmiş Milletler genel kurulunda konuşma yapmak üzere ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün BM Genel sekreteri António Guterres bir araya gelecek ve genel kurula hitap edecek.
İsveç merkezli Nordic Monitor adlı kuruluş, görüşme öncesi Genel Sekreter Guterres’a Erdoğan rejiminin işlediği uluslarası suçları ve madde madde ihlal edilen BM sözleşmelerini hatırlattı.
New York Times gazetesinde bugün yayınlanan açık mektupta Erdoğan’ın Suriye ve Irak başta olmak üzere radikal terör örgütlerine verdiği desteğin altı çizildi.
Gülen Hareketi ve Kürtlere yönelik insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında ağır insan hakları ihlallerinin yapıldığının vurgulandığı mektupta ayrıca MİT tarafından kaçırılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da yer verildi. 2016 yılından beri en az 75 kişinin devlet tarafından kaçırıldığı bilgisi okuyucularla paylaşıldı.
Yarım milyondan fazla insanın haksız yere cezaevlerine hapsedildiği ve 140 binden fazla insanın işini kaybettiğinin yer aldığı mektupta hapisteki gazeteciler de unutulmadı.
864 bebeğin de halen hapiste olduğunun hatırlatıldığı mektupta, pasaportları iptal edilen ve seyahat özgürlükleri kısıtlanan ailelerin durumunun uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu vurgulandı.
İşte New York Times’ta yayınlanan BM genel sekreterine açık mektup:
Erdoğan’ın IŞİD’e desteği site oldu
Nordic Monitor, ayrıca Erdoğan’ın ABD ziyareti münasebetiyle yeni bir projesini kamuoyuna duyurdu. Erdoğan rejiminin IŞİD’e ve radikal unsurlara verdiği desteğin belgeleriyle anlatıldığı İngilizce bir site faaliyete geçti. Turkey-ISIS Research Project isimli sitede radikal teröristlere sağlanan imkanların resmi kanıtları, bağımsız kuruluşların hazırladığı raporlar ve haberler yer alıyor. Siteye www.turkey-isis.org adresinden ulaşılabilir.
Ayrıca sitenin kuruluşu dolaşan reklam kamyonları ile BM genel kurulu için ABD’ye gelen yabancı heyetlere ve misafirlere de duyuruldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin