Erdoğan yine fikir değiştirdi: Esasında ortada 128 milyar dolar diye bir rakam yok!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘128 Milyar dolar nerede’ sorusuna bu kez farklı bir cevap verdi. Konuya ilişkin ilk açıklamasında paranın ‘salgın sürecinde kullanıldığını’ söylemiş ardından yaptığı ikinci açıklamada ise 128 Milyar Doların Merkez Bankası’nın kasasında olduğunu ileri sürmüştü.

Partisinin grup toplantısında konuyu yeniden değerlendiren Erdoğan, “Aslına bakarsanız ortada 128 milyar dolar diye bir rakam da yok.” diyerek başladığı konuşmasına, şöyle devam etti:

“Meselenin aslı şudur; Merkez Bankası 2019 ve 2020 yıllarında, küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ve özellikle salgının yol açtığı zorlu süreci yönetmek için çok ciddi döviz işlemleri yürütmek mecburiyetinde kalmıştır. Cari açık için 30 milyar dolar, yabancı sermaye çıkışları için 31 milyar dolar, sektörün dolar borcunu azaltmak için 54 milyar dolar kullanıldı. Vatandaş 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın aldı. Son iki yılda Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır.”

ENGİN ALTAY’A CEVAP VERDİ: AHLAKSIZ, EDEPSİZ!

Tayyip Erdoğan, CHP’li Engin Altay’ın, “Rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki, Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle. Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı? Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da sonu benzemesin Menderes’e.” ifadelerine de cevap verdi. Sert konuştu: “Bir ahlaksız, edepsiz benim akıbetimin de Menderes gibi olabileceğini ümit ettiğini söylüyor. Biz bu yolda çıkarken kefenimizi giyip çıktık. Senin genel başkanın tankların arasından kaçıp Bkırköy Belediyesi’ne giderken biz orada milletmizle beraber sadece ülkemize değil tüm dünyaya selam verdik. Biz dik durduk, siz kaçtınız Bakırköy Belediyesi’nde çay-kahve sohbetine daldınız, seyrettiniz. Daha çok seyredersiniz.”

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ HAYIRLI OLSUN

Tayyip Erdoğan kabine değişikliği konusunda da konuştu: “Dün gece hem bir bakanlığımızı ikiye böldük, 3 yeni bakan ataması yaptık. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Zehra Zümrüt Selçuk ile Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a hizmetleri için teşekkür ediyorum. Kabinimizde birlikte mesai yürüteceğimiz Derya Yanık’a, Vedat Bilgin’e ve Mehmet Muş’a başarılar diliyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin