‘Erdoğan, YAŞ’ta Ergenekon ve Balyoz sanığı albayları amiral yaptı’

15 Temmuz darbe girişimi gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ni adeta tasfiye eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı yeni Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının detayları da ortaya çıktı.

Ergenekon eski sanığı Doğu Perinçek’in yayın organı Aydınlık Gazetesi’nin internet adresi Genel Yayın Yönetmeni Tevfik Kadan, Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan birçok denizci ismin terfi ettirildiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından ilginç paylaşımlarda bulunan Kadan, “Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ilgili yapılan olumsuz yorumları şaşkınlıkla izliyorum. Kara ve Hava Kuvvetleri’ni iyi tanımıyorum ama Deniz Kuvvetleri için yapabileceğim bazı yorumlar var… Her şeyden önce, terfi eden amirallerimizin neredeyse tamamının Fetö’nün hedefinde olduğunu ve şu an Deniz Kuvvetleri’nde çok kritik görevler yürütmekte olduğunu bilmenizde fayda var” değerlendirmesinde bulundu.

Terfi listelerindeki isimleri yazan Tevfik Kadan şu bilgileri verdi:

1) Tüma. Yankı Bağcıoğlu – İstanbul Askeri Casusluk Davası’nda hedef alındı. 3 yıl hapis yattı. Kumpas çökünce Harekat Başkanı oldu. Mavi Vatan Tatbikatı’nı yöneten isimdi.

2) Tuğa. Emre Sezenler: Ben bir Harbiyeliyken Deniz Harp Okulu’nda Tabur Komutanı’ydı. Tüm Harbiyelilerin ileride olmak istediği gibi bir subaydı. Poyrazköy kumpasında ilk alınanlardandı. 3 yıl yattı. Daha albayken amiral rütbesi takarak Birleşik Görev Kuvveti’ni komuta etti.

3) Tuğa. Rafet Oktar – Balyoz kumpasıyla hedef alındı. 3.5 yıl hapis yattı. Astları tarafından daima örnek alınan bir subaydı. Komutanları da liyakat sırasının en başlarına yazdı.

4) Tuğa. Ramis Akın – Deniz Kuvvetlerimizin beyinlerindenden ARMERKOM’un komutanı. GENESİS’in sayılı isimlerinden. Daha ne yazalım.

5) Tuğa. Refik Levent Tezcan: TCG Kalkan’ın komutanıydı. Balyoz kumpasıyla hedef alındı. Vardiya Bizde’yle birlikte arkadaşlarını, komutanlarını hiç yalnız bırakmadı.

6) Tuğa. Özcan Altunbulak: FETÖ’nün hedefindeydi. ‘TCG Salihreis Toplantı Tutanağı’yla en çirkin iftiralara uğradı. İzmir Askeri Casusluk Davası’ndan yargılandı.

7) Tuğa. İmran Demirbilek- Askeri Casusluk’tan yargılandı. Türkiye’nin ilk Çok Maksatlı Amfibi Çıkarma Gemisi TCG Anadolu projesinin başındaki isimlerden.

8) Tuğa. Fuat Gedik – Komutanımızı tanıma fırsatım olmadı ama çok değerli bir komutanımdan şunu duydum: “Kefilim.” Benim için yeterli.

9) Görev süresi uzatılanlara bakıyoruz. Aydın Eken, Yalçın Payal gibi amirallerimiz var. Biri Tersane Komutanı, Reis Sınıfı Denizaltıları yapıyor; diğeri Deniz Harp Okulu Komutanı, geleceğimizi inşa ediyor. Bunladan daha stratejik bir görev var mı?

Sözün kısası şu: Deniz Kuvvetlerimiz bu terfilerle birlikte yeni döneme çok daha güçlenerek, çok daha dinamik girecektir. Yaygara koparmaya gerek yok.

GENERAL SAYISINI AZALTTI, KARARLARI ONAYLADI

30 Ağustos 2019 itibarıyla 14 general ve amiral bir üst rütbeye, 40 albay general ve amiralliğe yükseltildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral İrfan Özsert korgeneralliğe terfi ettirildi. YAŞ kararlarıyla Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş emekliye sevk edildi. Halen 241 olan general ve amiral sayısının 30 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 233’e düşeceği açıklandı.

Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Beştepe’de basına kapalı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Toplantıda albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alındı.

ERDOĞAN, YAŞ KARARLARINI ONAYLADI

Erdoğan, Şura toplantısının ardından alınan kararları imzaladı. Erdoğan Dijital Medya hesabından, Erdoğan’ın YAŞ kararlarını imzalamasına ilişkin fotoğraf paylaşıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin