Erdoğan tekrar ‘Patriot’ istedi, Trump bunu söyledi: “S-400’ü kutusundan çıkarmayın, yeter!”

Üç gün önce ABD Başkanı Donald Trump ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefonla görüştü. Telefonun içeriği ile ilgili bilgi paylaşan Milliyet yazarı Verda Özer önemli bir ayrıntıyı gündeme getirdi.

Patriot mu geliyor? başlıklı yazısında Özer, telefon görüşmesinde Erdoğan’ın Trump’a, “Bizi F-35 progra mından çıkarmanız hoş bir karar değil. Lütfen bu kararı revize edin.” dedi. Bunun üzerine Trump Erdoğan’a, “Peki şu an Patriot sistemi satın alabilir misiniz?” diye sordu. Erdoğan’ın cevabı, “Eğer teklifiniz taleplerimizi karşılarsa, ciddi şekilde Patriot’larla ilgileniyoruz.” oldu. Bunun üzerine Trump Erdoğan’a, “Patriot alırsanız, F-35 uçakları tamamdır. Ama bunun için S-400’ü kutusundan çıkarmayın, yeter.” şartı koşması dikkat çekti.

Erdoğan’ın bu görüşmeden sonra, “NATO üyeliğinden ve müttefiklerimizden vazgeçme niyetimiz yok” açıklaması dikkat çekmişti.

Verda Özer yazısında, “Bu diyalog iki gün önce bire bir Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump arasındaki telefon görüşmesinde geçiyor. Hem de Erdoğan’ın kritik Moskova ziyaretinin hemen akabinde ve güvenli bölge görüşmelerinin kasvetli gölgesinde. Bu da her şeyden önce şunu gösteriyor: Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması üzerine kopan fırtına yavaş yavaş diniyor. İki liderin de gösterdiği çaba ve aralarındaki sıcak diyalog, Türkiye’nin Batılı ve Rus savunma kaynakları arasında kurmaya çalıştığı dengeyi rayına oturtmaya gebe. Bu günlerde müzakere edilen güvenli bölge, İdlib, Patriot, S-400 gibi konular da Türkiye-ABD-Rusya arasında kurulan yeni dengenin ayakları sadece.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin