Erdoğan talimat vermişti: “Salıncaklar sökülüyor, Ayder Yaylası’na otopark ve otel yapılacak”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda bölgeye yaptığı gezi sırasında “O acayip şeyleri temizleyeceğiz” sözlerinin ardından Ayder Yaylası’ndaki salıncaklar sökülmeye devam ediliyor.

Bölgede inceleme yapan AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı, ‘Ayder’de bir dönüşüm başlatıyoruz. Otopark ihalesi ve otel yapılmaya başlanacak. Dönüşüme tabi tutulacak binaların yapı çalışmalarına başlanacak’ diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Ayder Yaylası’ndaki tüm salıncakların kaldırılacağını belirten Avcı şunları söyledi:

“Ayder’in tarihi fotoğrafının olduğu bölgede uygunsuz yapılar yapıldığını, doğası ile uygun olmayan salıncak tiplerinin yapıldığını görmüştük. Salıncakların hepsini kaldıracağız. Rize Valiliği tebligatları gönderdi. Salıncakları kaldırmayanlar için kolluk kuvvetleri ile orayı asli hüviyetine kavuşturmuş olacağız. Ayder’in tarihi fotoğrafının çıktığı çayırlık mera alanını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile kamulaştıracağız. TOKİ Başkanımız ile görüştük. Kamulaştırma kararları çok yakın bir zamanda alınıyor ve vatandaşlarımıza tebliğ edilecek”

Salıncaklara karşı olmadıklarını iddia eden Avcı, “Salıncaklar, doğru yerlerde planlanabilir, yapılması gerekir. Devletimizin ilgili kademelerinden izin almadan kaçak göçek hiçbir yapının Ayder’in hiçbir bölgesinde yapılmaması lazım. Buna da asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin