Erdoğan, Rize’deki sel felaketini yorumladı: Ağaçlar söküldü yerine çaylık yapıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sel ve heyelan felaketi yaşanan Rize’ye ilişkin, “Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. O ağaçlar söküldü ve yerine çaylıklar yapıldı. Ciddi manada zararlar söz konusu.” dedi. Erdoğan ayrıca, gelecek hafta yapacağı Kıbrıs gezisinde bir müjde vereceğini açıkladı.

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Rize’deki sel felaketinde de 2 kaybın dışında, 6 vefatımız var. Rizemiz, Doğu Karadenizimiz her zaman bu tür felaketlerle karşı karşıya. Bol yağmur alan bir ilimiz. Bunda da saatte 202 m3 yağmur aldı. Bununla karşı karşıya kaldı. Çay bitkisi gübreleme tekniği sebebiyle aldığı o yağmurla gübrenin bir balçığa dönüştüğü bitki. Balçığa dönüşmesi de dikey bir kök olmadığı için hep birlikte aşağı doğru iniyor. Ağaçlama çay arasında yok. Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. O ağaçlar söküldü ve yerine çaylıklar yapıldı. Kendi dayılarımın evlerinin altındakiler de kaydılar. Ciddi manada zararlar söz konusu.”

KKTC’DE BİR MÜJDEM OLACAK

Bayram programı ve Kuzey Kıbrıs ziyaretine ilişkin de konuşan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’ta bir ‘müjde’ vereceğini söyledi. Erdoğan, “Nasip olursa pazartesi günü KKTC’ye seyahatimiz var. Geniş bir heyetle KKTC seyahatini gerçekleştireceğiz. Birinci gün parlamentoda milletvekillerine hitabımız olacak, yine KKTC’de gerek müjdesini orada vermek istiyorum güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik ve salı günü de KKTC’de her yıl yaptığımız törenlerimiz var. Salı akşamı tekrar yurda döneceğiz. Bu yılki merasimlerimiz de en güzel şekilde gerek adaya geren dünyaya barışın tesisi için mesajlarımız olacak.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin