Erdoğan, Mavi Marmara davalarını düşüren İsrail anlaşmasını onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmayı onayladı. Resmi adı “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” olan düzenleme, gece saatlerinde yapılan oylama sonucu 20 Ağustos’ta Meclis’ten  AK Parti’nin oylarıyla geçmişti.

Tasarı ayrıca İsrail’e açılan Mavi Marmara davalarının düşmesini de öngörüyor. Böylece İsrailli askerler, hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulacak. Anlaşmanın ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler büyükelçi seviyesine çıkarılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anlaşmanın onaylanmasının ardından iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atayacağını açıklamıştı.

İsrailli komandolar 31 Mayıs 2010’da Türkiye’den abluka altındaki Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda baskın düzenlemiş, baskında 9’u Türk vatandaşı 10 kişi hayatını kaybetmişti. Olay sonrası, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

mavi marmara

AVUKATLAR: DAVALAR HİÇ BİR ANLAŞMA İLE DÜŞMEZ

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail-Türkiye anlaşmasına tepki gösterdi. Yıldırım’a kazanan İsrail oldu, Türkiye ise hiçbir şey alamadı, tepkisi göstermişti. Yine şehit ailelerinin avukatları, süren davaları hiçbir anlaşmanın ortadan kaldıramayacağı uyarısı yapmıştı.

mavi-marmara01

 

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT TARTIŞILDI

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 2013 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak olayla ilgili özür dilemişti. Netanyahu hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeye hazır olduklarını kaydetmiş ancak bu gelişme ikili ilişkilerin normalleşmesine yetmemişti. Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla Meclis’e sunulan tasarıya göre, İsrail altı yıl önce Mavi Marmara gemisinde öldürülenlerin ailelerine toplam 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Tazminat, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren 25 gün içinde ilgili hesaplara yatırılacağı duyurulmuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu 27 Haziran’da Başbakan Yıldırım’la aynı anda anlaşmayı kamuoyuna duyurmuştu. Netanyahu İsrail’in denizden Gazze ablukasını ise sürdüreceğini söylemişti.

ONE MINUTE ÇIKIŞI

Türkiye ve İsrail arasındaki ilk ciddi kriz, 2009’da Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda baş göstermişti. Erdoğan bir forumda kendisine değil, dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e söz veren moderatöre ünlü “One Minute” sözüyle çıkışmış, ardından İsrail’e sert eleştiriler yöneltmişti. Gazze’ye yardım taşımak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine düzenlenen operasyonda 9’u Türk 10 kişinin öldürülmesi ise iplerin kopmasına yol açmıştı.

mavi marmara 2

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin