Darbeleri Araştırma Komisyonu Sözcüsü AK Partili Şahin darbecilikten gözaltında

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP rejiminin sivillere yönelik gözaltı furyası siyasileri vurmaya devam ediyor. Bu kapsamda darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında eski AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Ankara’da gözaltına alındı. Çankırı Milletvekili Şahin, daha önce Ergenekon davaları sürecinde TBMM’de AK Parti’nin kurdurduğu ve eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş’ın (Çubukçu) başkanlığını yaptığı TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü olarak görev yapmıştı. Şahin, 1449 sayfalık iki ciltlik TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporu hazırlayan isimlerden biriydi. 27 Nisan, 28 Şubat, 12 Eylül, 12 Mart ve 27 Mayıs darbelerini kapsayan sürecin özeti niteliğindeki raporda 12 Eylül ve 28 Şubat darbelerinin aktörlerine yönelik olarak savcılıkların hareket geçmesi için suç duyurusunda bulunulmuştu.

tbmm-darbe-ve-muhtiralari-arastirma-komisyonu

Darbe girişimiyle ilgili Çankırı Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara’da bulunan eski milletvekili Şahin’in gözaltına alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçildi. Evinde arama yapılan Şahin’in daha sonra gözaltına alındığı, Çankırı’ya getirileceği öğrenildi.

Soruşturmalar kapsamında 5 Ağustos’ta ilk kez gözaltına alınan siyasi isim eski AK Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıkoğlu olmuştu. Sınır tanımayan gözaltı tutuklama furyasında eski milli futbolcu AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür hakkında tutuklama kararı alınmış, malvarlığına el konulmuştu. Darbe girişiminden önce başlayan cadıavı kapsamında Eski AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen 14 Aralık 2015 tarihinde tutuklanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin