Erdoğan ‘manifesto’yu açıkladı: Hedef milletin altın ve dövizi

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’yi 2023 seçimlerine taşıyacak kadroların belirlendiği 7. Olağan Büyük Kongre’de delegelerin geçerli oylarının tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ‘yapacağı konuşmanın 2023’ün bir manifestosu olacağını’ söylemişti. Ancak söz konusu konuşmada ‘yeni’ hiç bir şey çıkmadı. Aksine Erdoğan, vatandaşların ‘yastık altındaki’ altın ve dövizlerini ‘çeşitli finans araçlarına yatırmalarını’ istedi.

Kamuoyunun beklentisi büyüktü zira bizzat Erdoğan, dün yapacağı konuşmayı geçtiğimiz hafta ‘manifesto’ olarak yorumlamıştı. Ancak Erdoğan konuşmasını bitirdiğinde, kamuoyunda tam bir hayal kırıklığı hakimdi. Tıpkı bundan önce açıklanan ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ ve ‘Ekonomi Reform Paketi’nde olduğu gibi… 

HEDEF BİLE YOK!

Geleceğe dair hedef bile açıklanmadı. Mesela AKP’nin 2011 yılında açıkladığı 2023 hedeflerine göre milli gelir 2 trilyon dolar olacaktı. Bugün bu rakam 717 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. Sözde 2023’te kişi başı gelir 25.000 dolar olacaktı. 7 yıldır gerileyerek, 8 bin 599 dolara kadar düştü. Yeni bir anayasanın artık ihtiyaç olduğunu savundu. Medyaya yansıyan haberlere göre konuşma metninde olmasına rağmen İstanbul Sözleşmesi’nden hiç bahsetmedi.

GARANTİ ÖDEMELERİ 31 MİLYAR TL!

Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına bugüne kadar yaptıkları binalardan, hastanelerden, yollardan bahsederek başladı. Bazı rakamlar verdi. Ancak söz konusu yollar, köprüler ve hastaneler için yapılan ‘garanti’ ödemelerinden hiç bahsetmedi. Söz konusu projelere dolar bazında ödeme yapılıyor. ‘Yandaş’ müteahhitlere ödenen para her yıl katlanarak artıyor. Söz konusu projeler için 2021 bütçesinden yaklaşık 31 milyar TL çıkacak.

EKONOMİ BATMADI!

Tayyip Erdoğan, ekonominin battığı iddialarının da doğru olmadığını savundu. Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıl yüzde 1,8 büyüdüğünü anlattı. Erdoğan, “Siz içeride birilerinin ‘battık, bittik, yıkıldık, öldük’ diye terane tutturduğuna, kendi ülkelerini kötüleme yarışına girdiklerine bakmayın… Bunlar kendi ülkelerinin ve milletlerinin felaketinden iktidar devşirme hevesinde olan, gözlerini kin ve nefret bürümüş, kifayetsiz muhterislerdir.” dedi. Ancak 12 milyona dayanan işsiz sayısından, yüzde 35’i aşan enflasyondan, yüzde 19’a çıkan faiz oranlarından ya da 435 milyar dolara ulaşan dış borç stokuna hiç değinmedi.

ERİYEN REZERVLER GÜNDEMİNDE YOKTU

Recep Tayyip Erdoğan’ın değinmediği konulardan biri de MB’nin eriyen 128 milyar dolarıydı. Uzun ve hamaset dolu konuşmasında bu konuya da hiç girmedi. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’ndan alınmasından sonra dövizdeki dalgalanmalara ilişkin ilk kez konuştu: “Son bir kaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli ve yarınını kesinlikle yansıtmıyor.”

‘EKONOMİMİZ BÜYÜYOR” DEDİ, ALTINLARI İSTEDİ

Erdoğan, ‘ekonominin ne kadar iyi olduğunu’ anlattıktan yaklaşık 5 dakika sonra yurttaşlara, döviz ve altınlarını ‘finans araçlarına yatırmaları’ çağrısı yaptı: “Kendilerini güvende hissetmek amacı ile evlerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarıma buradan bir çağrıda bulunuyorum. Bu vatandaşlarımdan, milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını, çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum. (…) İş insanlarımıza da, 30 Haziran’a kadar devam eden varlık barışından yararlanarak, yurt dışındaki kaynaklarını ülkemize getirebileceklerini tekrar hatırlatıyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin