Erdoğan: İBB Başkanlığı’nı devraldığımda İstanbul’da ağaç mağaç yoktu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını devraldığı zaman İstanbul’da ağaç olmadığını ileri sürdü. Erdoğan, Marmara’daki müsilaj sorununun kaynağının ise arıtılmadan denize bırakılan atık sular olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ÇEVRE BİZİM İŞİMİZ!

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımda görevi devraldığımda İstanbul’da ağaç mağaç böyle bir şey yoktu. Bütün yolların kenarlarını ağaçlarla, burada bir şey ifade ediyorum fidan dikmedik ağaç diktik. Fidanlar zaman alırdı onun için tüm bizim için ağaçlandırma merkezlerinden tutun ithale varıncaya kadar ağa. ithal ederek 10 yaş 15 yaş grubundan ağaçlarla istanbulumuzun yol kenarlarını bu ağaçlarla tamamen döşedik ve bir anda istanbulumuz ağaçlandırılmış oldu. Çevre bizim işimiz, yeşil bizim işimiz. Ve biz bundan sonra da bunu yapmakla kalmayacak, bu noktada özellikle ağaçlandırmadaki faaliyetlerimizi daha da hızlandıracağız.”

MÜSİLAJ SORUNUNUN KAYNAĞI ATIK SULAR

“Müsilaj gibi sorunların kaynağı, arıtılmadan denize bırakılan atık sulardır. Çevre ve Şehircilik Bakanıma talimatını verdim. İBB bunu niye yapmıyor, İzmir niye yapmıyor?’ demeyeceğiz. Bu işi koordinasyonunuza alacaksınız, bütün bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız. Biz bunu yapar mıyız? Yaparız. Haliç’i nasıl temizlediysek, müsilaj belasından da denizlerimizi kurtaracağız. Tabii benim korkum Karadeniz’e yayılırsa bela büyüktür.”

YEŞİL ALAN KONUSUNDA İSTANBUL SONUNCU SIRADA!

Bu arada; Dünya şehirleriyle ilgili istatistiksel raporlar yayınlayan World Cities Culture’ın 2019’daki raporunda İstanbul, sahip olduğu yüzde 2.2’lik yeşil alan oranıyla 34 şehir arasında son sırada yer aldı. Araştırmaya göre en fazla yeşil alana sahip şehir, yüzde 68 ile Norveç’in başkenti Oslo oldu. Oslo’yu, yüzde 47 ile Singapur ve yüzde 46 ile Sidney takip etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin