Erdoğan, ‘Esad’ sorusuna böyle cevap verdi: Görüşme olabilir

Tayyip Erdoğan, 'katil' dediği Beşar Esad'la eski günlere dönmenin yollarını arıyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. “Beşar Esad ile görüşecek misiniz?” sorusuna Erdoğan, “Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz. Eninde sonunda uygun şartlarda adımları atarız.” karşılığını verdi. Mısır Devlet Başkanı Sisi ile ikinci görüşmenin ne zaman olacağı sorusunu ise, “Tarih verilir mi?” diyerek cevapladı.

Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak için gittiği Katar’da Sisi ile el sıkışması tartışma konusu olmuş, muhalefet sert tepki göstermişti. Cumhur İttifakı’nın ortağı Devlet Bahçeli ise görüşmeye destek vermiş, ayrıca Beşar Esad’la da irtibata geçilmesi gerektiğini söylemişti.

ABDULKADİR SELVİ YAZDI: GÖRÜŞME SEÇİMDEN ÖNCE OLACAK

İktidara yakınlığıya bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Sisi adımından sonra Erdoğan’ın Esad’la 2023 seçimlerinden önce görüşebileceğini yazdı. “İki liderin görüşmesinin seçimlerden önce yapılabileceği belirtiliyor.” diyen Selvi, görüşmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ev sahipliğinde düzenlenebileceğini bildirdi.

Selvi, “Evet, Erdoğan kendisi de açıkladığı gibi Esed’le görüşecek. Bunun için şartlar olgunlaştırılmaya çalışıyor. Peki bu nasıl olacak? Suudi Arabistan’la, Birleşik Arap Emirlikleri ile, Mısır’la nasıl olduysa öyle olacak. Çünkü bu konseptin dördüncü halkası Suriye deniliyor. Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkiler arka kapı diplomasisi ile olgunlaştırıldıktan sonra sıra devlet başkanlarının el sıkışmasına gelmişti.” yazdı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin