Erdoğan, Damat Berat’ı Londra’ya gönderiyor

HABER-ANALİZ | SEMİH ARDIÇ

Hazine’nin anahtarlarını damadı Berat Albayrak’a veren Reis-i cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın boş kasa ile icraat yapması mümkün değil.

Seçimin akabinde “cicim günleri-haftaları” su gibi akıp geçti.

Binbaşı O.K’nın 15 Temmuz’da saat 14.45’te Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) “darbe yapılacak” bilgisini vermesine rağmen darbeye nasıl mani olunamadığı? gibi onlarca can alıcı suâl cevapsız kalmasına rağmen Erdoğan’ın tabiri ile “hayırlara vesile olan” 15 Temmuz da geride kaldı.

ÇILGIN PROJELER NE OLACAK?

Bedava çay-kek ikramına bile para bulunamazken kupon arazi üzerinde inşa edilmeyi bekleyen o kadar çılgın proje ne olacak?

Damat Berat Albayrak bu hafta İngiltere’nin başşehri Londra’ya “hayaller Paris, kasa tam takır kuru bakır” ezikliği ile gidecek. Mayıs ayında kayınpederi ile selefi Mehmet Şimşek’in temaslarından eli boş dönülmüştü.

O günden beri dolar ve euro arttığı gibi, Merkez Bankası’nın yüzde 5’e yakın şok faiz artışı bile TL’ye nefes aldırmadı. 9 Temmuz’da kabine açıklandığında dolar 4,50 TL idi.

Dolar bir haftada 25 kuruş birden arttı ve 4,85 TL oldu. Euro 5,50 eşiğini çoktan aştı ve 5,70 TL’yi zorluyor.

Hazine faizi (yüzde 20,40) aldı başını gidiyor. Borsa İstanbul’un haftalık kaybı yüzde 9. Bankacılık, sanayi ve enerji şirketlerinde çift haneli düşüşler devam etti.

FITCH’E GÖRE TÜRKİYE’NİN NOTU “ÇÖP” SEVİYESİNDE

Felaketler üst üste gelirmiş… Piyasa en zor günlerden geçerken cuma akşamı yatırımcıların akıl hocalarından Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyenin iki basamak altına indirdi.

Moody’s, Standard&Poor’s derken Fitch’in kredi notumuzu “çöp (junk)” diye nitelemesi yeni kayıpların habercisidir. S&P’nin notumuzu indirdiği 9 Mart’tan bu yana neler yaşadıysak hızlandırılmış tekrarına hazır olalım.

Yatırımcının deniz feneri neyi işaret ediyorsa para gemileri de ona göre rota tayin ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) “yerli ve millî kredi derecelendirme kuruluşu” romantizmi, Türkiye’nin kredibilitesini artırmak bir yana memleketi komik hallere düşürmekten başka bir netice vermeyecektir.

Kendi kendimize verdiğimiz kredi notuna hangi yabancı itimat edip Borsa İstanbul’a para yatıracak?

BERAT ALBAYRAK’IN ENERJİDE BIRAKTIĞI ENKAZ

Türkiye’de devletin aile şirketi (AŞ) gibi idare edilmeye başladığının en müşahhas hali damat kontenjanından bir ismin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na tayin edilmesidir.

Dolayısı ile Berat Albayrak Londra’ya gittiğinde yatırımcılar bir haftadır yaşadıkları şoku kendisine de hissettirecekler.

Zira kimse Erdoğan’ın aile şirketi takıntısını bu kadar göstere göstere açığa vurmasını beklemiyordu.

Albayrak 3,5 senedir koltuğunda oturduğu Enerji Bakanlığı’nda tam bir enkaz devretti.

58 milyar dolar döviz borcu olan şirketler her an şalteri indirebilir. Bu kadar yüksek borcun nasıl ödeneceğini, TL mum gibi erirken ne gibi bir çare bulunabileceğini bilen yok.

Bankalar yakında bazı enerji şirketlerinin hisselerine de el koyabilir. İcralık Türk Telekom vakası umumi bir hal alıyor.

YATIRIMCIYA HEM “ÖCÜ” DEMEK HEM DE PARA İSTEMEK!

Berat Albayrak enerji sektöründeki krizin en büyük fâillerinden biri olduğuna göre şimdi Londra’da hangi referansla kredi temin edecek?

Kayınpederi Erdoğan’ın “Doları kimin yükselttiğini biliyoruz, yakında gereken yapılacak.” sözleri ile “öcü” gibi göstermeye çalıştığı yatırımcı, hakaret ve karalamaya maruz kaldığı Türkiye’ye niçin gelsin?

Huylu huyundan vazgeçemeyeceğine göre Albayrak’ın beyanları Londra’da büyük fonların idarecilerinin bir kulağından girip öteki kulağından çıkacaktır.

Şimşek’in mevcudiyeti, bir hafta içinde iki defa Londra’ya gelmesi, Erdoğan namına özür üstüne özür dilemesi bile, “Türkiye’den uzak durun.” tavrını değiştiremedi.

SPK’NIN İBRETLİK KARARI

Fon müdürleri Damat Berat’a niçin inansın? Kaldı ki Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) içeriden bilgi alarak hisse senedi piyasasında işlem yapmak olarak bilinen “insider trading” suçunu 31 Ağustos’a kadar askıya alıyorsa, itirazlar yükselince de pazar günü toplanıp vahim kararı geri alıyorsa yatırımcı kime itimat edecek?

“50 km. hız tahdidi konulmuş yolda 120 ile gitsen de ceza yok!” demekten ne farkı vardı bu kararın. Taşları bağlayınca böyle oluyor demek ki!

Devlet bitmiş, müesseselerin içi boşaltmış, kurullar mefluç. Hukuk zaten defnedildi.

Kararnameler ile bütün teamül ve içtihatlar, gelenekler yerle bir ediliyor.

Yabancı yatırımcı böyle bir kaosun ortasına intihar etmeye mi gelecek?

Elbette dünya ile münasebet halinde olmak, Londra’ya ve diğer finans merkezlerine ziyarette bulunmak faydalıdır. Mamafih ziyaretin altını doldurmadan, Türkiye’de şahısların değil sağlam bir hukuk sisteminin cari olduğunu anlatmadan her gün gidip gelseniz 3 kuruş menfaat temin edemezsiniz.

Kayınpeder gitti boyunun ölçüsünü aldı. Damat Berat da gitsin, aile şirketine çevirdikleri Türkiye hakkında paraya yön veren kesimlerin ne düşündüğünü ilk ağızdan dinlesin.

Belki aya dört şeritli yol hezeyanlarından uzaklaşıp ayaklarının yere basmasına vesile olur.

Zayıf da olsa bir ihtimal…

2 YORUMLAR

  1. Ingiltere, Osmanlinin cokusunde de bas aktordu. Brexitin acigini kapatma operasyonlari kapsaminda, akp.cilerin zaafiyetinden yararlanip Turkiyeyi istismar edebilirler.

  2. Bence bu Sürecin beyin takımı İngiltere. ETÖ nün intikamı alınıyor.
    Bunlar bence mikro planda görmek lazım. Makro planda ise Allah cc ın kaderi. Maksudu ilahinin tecellisi,bizim Duruşumuz , Sabrımız , tüm Davranışlarımız. Zalime deği Yaradana eğilişimiz, önemli.
    Buda geçer ya Hu………
    Baki Selamlarımla

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin