Erdoğan AKP’nin yeni MKYK’sını belirledi: Bakanlar listede yok

AKP 6. Olağan Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden ABD’nin Türkiye’ye ekonomik ve siyasi darbe yapmaya kalkıştığını söyledi. Erdoğan, “Bizi stratejik ortak deyip stratejik hedef haline getirenlere teslim olmayacağız” diye konuştu. Erdoğan, terörle mücadele konusunda sınır ötesi operasyonların da süreceği mesajını verdi. Erdoğan, 1380 oy ile yeniden AKP Genel Başkanı seçildi.

Parti kongresi olmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden onlarca fotoğraf ve görüntüler paylaşıldı. Bir fotoğrafta Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, İsmail Kahraman, İsmet Yılmaz, Köksal Toptan’ın yer aldığı kare dikkat çekti.

Kongrede AKP ‘nin yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu ( MKYK) da belirlendi. Erdoğan’ın seçtiği  yeni MYKK listesinde 27.dönemden 42 milletvekili 8 milletvekili olmayan üye ve 29 yeni üye var. Yeni MKYK’ye ilişkin en önemli detay yeni kabineden hiç bir bakana yer verilmemiş olması oldu.

ARINÇ’TAN AKP’YE FİLMDE NİYE YOKUM SİTEMİ

Partinin kurucu üyelerinden eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AKP’nin 6. Olağan Büyük Kongresi’nde izletilen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını anlatan 16 dakikalık filmde yer almamasına sitem etti.

Bülent Arınç , Erdoğan’ın konuşmasının ardından Habertürk ekranlarında kongre sürecini değerlendirdi ve tepkisini ” Recep Tayyip Erdoğan başbakan olarak ne kadar sorun yaşadıysa ben kat kat fazlasını yaşadım. Şu 16 dakikalık filmde benim 1 saniyelik bir karede yer almam gerekmez mi? Gerekir” şeklinde ifade etti.

Arınç, şunları söyledi:

“16 dakikalık sinevizyonda yola birlikte çıktıklarıyla bir kare bile göremedim. Onlardan biri benim. Buna üzülmedim mi? Üzüldüm. Ben kimim peki? Bu partiyi kuran üç kişiden biriyim. 70 kurucu vardır, bunların 53’ü milletvekilidir ama fotoğraflarda en çok bizim üçümüz (Gül, Erdoğan, Arınç) görünür. Üstelik o 53 milletvekilinin Meclis’teki grup başkanıyım ben. Genel başkanımız olmadığı için grup toplantılarında ben konuştum.

“ERDOĞAN BAŞBAKAN OLARAK NE KADAR SORUN YAŞADIYSA BEN KAT KAT FAZLASINI YAŞADIM”

“Kurucular kurulu toplantısında bizim genel başkan adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır diyerek grup başkanlığını ben ilan ettim. Ondan sonra ilk Meclis başkanı benim. Recep Tayyip Erdoğan başbakan olarak ne kadar sorun yaşadıysa ben kat kat fazlasını yaşadım. Daha sonra başbakan yardımcığı yaptım. Şu 16 dakikalık filmde benim 1 saniyelik bir karede yer almam gerekmez mi? Gerekir. Bunun kabahatlisi haşa sayın Erdoğan değil. Ben onun vefasının şahidiyim. Bunu hangi ajans yaptıysa kabahat onda.”

Erdoğan kongre salonundaki  konuşmasından satır başları şöyle:

ATATÜRK’ÜN MÜCADELESİNİN TEMSİLCİSİYİZ

AK Parti’nin ne olduğunu anlamak için önce medeniyetimize, tarihimize bakmamız gerekir. AK Parti hicrettir. AK Parti Osmanlı’dır, AK Parti fetihtir, AK Parti Çanakkale’dir, oyunları bozan, zincirleri kıran ecdadın torunlarıdır. AK Parti, Atatürk’ün başlattığı milli mücadele ruhunun temsilcisidir.

“SİYASET VE EKONOMİK DARBE YAPMAYA KALKTILAR”

Dövizle, kurla bize tuzak kuruyorlar. Diyoruz ki, oyununuzu gördük, meydan okuyoruz. Ya olacağız ya öleceğiz diye hedeflerimize yürüyoruz. Başaramayacaksınız. Dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bizi stratejik ortak deyip stratejik hedef haline getirenlere teslim olmayacağız. Seçim sonuçlarını bahane ederek siyaset darbesi yapmaya kalktılar. Kuru, dövizi, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya kalktılar.

SINIR ÖTESİ OPERASYON MESAJI

Türkiye’nin sınır güvenliğinin, sınır ötesinden başladığı inancıyla yürüttüğümüz operasyonları genişleterek devam ettireceğiz. Özellikle Suriye Iraktan ülkemize yönelen tehditleri ne pahasına olursa olsun kaynağında kurutmaya devam edeceğiz. Daha önce Afrin’de ne yaptıysak Suruç’tan Cizre’ye kadar olan sınırlarımızda aynısını yapacağız.  Kandil’i ülkemize terör saldırılarının üstü olmaktan çıkarmaya yönelik adımları atıyoruz. Sincar aynı şekilde. Değerli kardeşlerim, kaynağında kurutacağız.

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kolları sıvadık. Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. Bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz.

Erdoğan’ın partiyi yöneteceği yeni MKYK’da yer alan isimler şöyle:

Ahmet Arslan

Ahmet Sami Ceylan

Ahmet Sorgun

Ahmet Tan

Ali İhsan Yavuz

Emine Zeybek

Erkan Kandemir

Erol Kaya

Fatih Şahin

Fatma Aksal

Fatma Betül Sayan Kaya

Gökçe Özdoğan Enç

Hacı Bayram Türkoğlu

Hamza Dağ

Harun Karaca

Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

Hatice Merve Tatar

Hayati Yazıcı

İbrahim Halil Yıldız

İffet Polat

Jülide Sarıeroğlu

Leyla Şahin Usta

Lütfi Elvan

Mahir Ünal

Markar Esayan

Mehmet Özhaseki

Metin Bulut

Metin Yavuz

Murat Baybatur

Mustafa Ataş

Nurettin Canikli

Orhan Miroğlu

Osman Nuri Gülaçar

Ömer Çelik

Öznur Çalık

Tuğba Işık Ercan

Vedat Demiröz

Vildan Polat

Yavuz Subaşı

Zehra Taşkesenoğlu

1 YORUM

  1. “”””””””””Bunun kabahatlisi haşa sayın Erdoğan değil. Ben onun vefasının şahidiyim.””””””””””””

    Arınç omurgasız duruşuna devam etmiş! Etkisiz eleman

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin