Erdoğan: 200-250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye İdlib’ten 200-250 bin mültecinin sınırımıza doğru hareket halinde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, “200-250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Bazı tedbirlerle engellemeye çalışıyoruz ama iş kolay değil zor, karşınızda insan var. Kendi insanınıza ve size sığınanlara verdiğiniz değer ölçüsünde güvendesiniz demektir. Türkiye 81 vilayetine dağılmış yaklaşık 4 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyonun üzerinde kişiye kucağını açarken kendi şehirlerinde yabancı istemeyenlerin insani duyarlılıklarının da inandırıcılığı kalmaz.” diye konuştu.

BEKÇİ SAYISI 30 BİNE ULAŞTI!

Son dönemde mahalle kültürünü yeniden güçlendirmeye yönelik adımları takdirle takip ettiğini anlatan Erdoğan, bunlardan birinin de bekçilik müessesesinin yeniden ihdası olduğunu savundu: “Az önce bakanımızın ifade ettiği gibi bu rakam artık 30 bine ulaşmış vaziyette. İnşallah mahalle kültürümüzün diğer unsurlarını da ihya ederek, bu büyük mirası gelecek nesillere aktaracağız.”

ŞEHİRLERDE GÜVENLİĞİ SADECE KOLLUK GÜÇLERİYLE SAĞLAYAMAYIZ!

Erdoğan, şehirlerin geldiği durumla ilgili yaptığı açıklamada son yıllarda sayısı hızla artan siteleri hedefe aldı. Şehirlerdeki düzenin sadece kolluk kuvvetleriyle sağlanamayacağını belirten Erdoğan, “Site kültürü bizim kültürümüz değil ama ne yazık ki şu anda bir site kültürü anlayışı egemen olmaya başladı. Artık şehirlerimizin güvenliğini surlarla koruyamayacağımız, içerideki düzeni de sadece kolluk gücü ile sağlayamayacağız bir duruma gelmiş durumdayız. Bu yeni duruma karşı yeni yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Her ülke ve toplum kendi ihtiyaçlarına uygun çözümleri kendi üretmelidir. Aksi takdirde başka ülkelerin yöntemlerini kullanmak durumunda kalırız. Bu da uyum sorunu getirir. Bütün örnekleri inceleyeceğiz ama kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehirleri tehdit eden unsurlar günümüz dünyasında çok farklılaştı.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin