Carlos Ghosn’un kaçışıyla ilgili Türkiye’de soruşturma başlatıldı

Japonya’da ev hapsindeyken Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçan eski Nissan ve Renault CEO’su Carlos Ghosn ile ilgili Türkiye’de soruşturma başlatıldığı açıklandı. Filmleri aratmayan firarla ilgili İstanbul’da 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4’ünün pilot, birinin kargo firması ticaret ve operasyon müdürü , 2’sinin ise havalimanı çalışanı olduğu belirtildi. Bu arada, Ghosn’un 8 Ocak’ta Beyrut’ta gazetecilerin karşısına çıkmayı planladığı açıklandı. Ghosn, ülkesinde vergi kaçırmakla suçlanıyordu.

Eski Nissan Motor Co. ve Renault’un CEO’su Carlos Ghosn yargılandığı ve evinde gözetim altında tutulduğu Japonya’dan kaçarak vatandaşı olduğu Lübnan’a gitmişti. Brezilyalı iş insanı Ghosn’un özel jetle kaçırılırken İstanbul’un da ‘güzergâh’ olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre kaçış olayı şöyle oldu:

VERGİ KAÇIRMAKLA SUÇLANIYOR

– Carlos Ghosn, geçen yıl kasım ayında Tokyo savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Carlos Ghosn’un aldığı maaşı milyonlarca dolar daha düşük beyan edip vergi yasasını ihlal ettiği, yani Japonya’dan vergi kaçırdığı tespit edildi. Bir süre cezaevinde kalan Carlos Ghosn, 13.8 milyon dolarlık kefaletle Japonya’nın başkenti Tokyo’da ev hapsine alındı.

13.8 MİLYONLUK KEFALETİNİ YAKTI!

-Japon istihbaratının gözetimi altında nisan ayında çıkacağı mahkemenin gününü bekleyen Carlos Ghosn’a avukatları “Tutuklanacaksın” deyince harekete geçildi. 13.8 milyon dolarlık kefaletini yakan Ghosn için kaçış planı hazırlandı.

-28 Aralık cumartesi günü bir grup, Ghosn’un evine “parti için gelen müzisyen” kimliğiyle girdi. Evinde bir parti düzenliyormuş gibi davranan Ghosn saatler sonra müzisyenlerle birlikte “kontrbas taşıma çantasının” içinde evden çıkmayı başardı.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN BEYRUT’A UÇTU

-Ghosn, aynı günün gecesi 506 kilometre uzaklıkta bulunan Osaka kentine götürüldü. 29 Aralık sabahı saat 11:10’da Ghosn, Osaka’dan bindiği özel bir jetle İstanbul’a getirildi. Aynı gün İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na inen Carlos Ghosn birkaç saat sonra ise aynı jetle ya da başka bir jetle Lübnan’ın başkenti Beyrut’a uçtu.

1 YORUM

  1. Çanta içerisinde kaçtığı sadece bir teori. birkaç Lüblanlı uydurmuş ve hiç bir kanıdı yok. Keşke iddia olduğunu belirterek yazsanız da sonra aksi ortaya çıkarsa yalancı durumuna düşmeseniz 🙂

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin