EPDK’nın ‘elektrik ve doğalgaz’ kararı: Tüketmesen de ödeyeceksin!

Türkiye’de vatandaşlar elektrik ve doğalgaz faturalarını devletin ödemesini bekleyedursun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) çok tartışılacak bir karar çıktı. EPDK, koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapmayacağını, faturaları geçmiş kullanıma göre ortalama olarak düzenleyeceğini açıkladı.

KAPALI İŞLETMELER DE ÖDEYECEK!

EPDK’nın açıklaması geçtiğimiz yılın aynı döneminde açık olan ancak şu anda genelgelye kapatılan lokantalar, berberler ve diğer işyerleri içinde geçerli. EPDK’nın kararına göre, şu anda kapalı olan iş yerleri de, hiç elektrik ya da doğalgaz tüketmediği halde geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki tüketimine göre fatura ödemek zorunda kalacak.

3 AY GEÇERLİ OLACAK

EPDK’nın açıklamasında, “Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla bu konuda yetkili uzman kurul ve kurumlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır. (… Elektrik ve Doğal Gaz faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin detayları şu şekildedir:
Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır.
Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.
Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.
Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin