‘En Müslüman’ ülkede imrendiren uygulama: Sokak buzdolabı

Geçen aylarda iki camiye yapılan terör saldırıları ve sonrasında yöneticilerle halkın Müslümanları kucaklayan yaklaşımı ile dikkat çeken Yeni Zelanda yine sosyal medyanın gündeminde. Bu kez Yeni Zelanda sokaklarına yoksullar için konulan buzdolapları konuşuluyor. İmkânı olanlar sokak buzdolaplarına yiyecek-içecek ve gıda malzemeleri bırakıyor, olmayanlar ise oradan alıyor.

Söz konusu uygulamanın görüntüleri Ramazan vesilesiyle sosyal medyada paylaşılıyor. Paylaşımlar eşliğinde yapılan “Onlar gâvur biz Müslüman”, “Açın halinden anlamak için, aç kalmaya gerek yok demek ki!” gibi yorumlar dikkat çekiyor.

‘İslamilik Endeksi’nin ilk sırasında

Yeni Zelanda, yapılan araştırmalarda ‘En Müslüman Ülke’ seçiliyor. ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyenin her yıl gerçekleştirdiği ‘İslamilik Endeksi’ sıralamasının Yeni Zelanda 2 yıldır ilk sırada yer alıyor. İlk 40’a hiçbir Müslüman ülkenin giremediği listede Türkiye 95’inci sırada bulunuyor.

Çeşitli göstergelerin kullanıldığı ekonomi, hukuk ve yönetişim, insan hakları ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler olmak üzere dört daldan oluşan ‘İslamilik Endeksi’nde ülkelerin bu başlıklarda İslami kriterlerle ne kadar uyumlu olduğu kıyaslanıyor ve ne kadar ‘İslami’ yaşandığı sorusunun cevabı aranıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin