En fazla süt ineği Türkiye’de ama süt tüketimi AB ortalamasının yarısı

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2018 verilerine göre Avrupa ülkeler arasında en çok süt ineğine sahip olan ülke 6,3 milyonla Türkiye olarak açıklandı. Ancak kişi başı süt tüketiminde ise yıllık 34 litre ile Türkiye son sıralarda yer alıyor. Bunun temel sebebi yem ve buna bağlı olarak süt fiyatlarının yüksek olması. Türkiye’de 1 litre sütün üreticiye maliyeti yaklaşık 2 lirayı buluyor.

Yayınlanan resmi verilere göre Türkiye’den sonra en çok süt ineğine sahip olan ülke Almanya. Almanya 4,1 milyon süt ineğine ev sahipliği yaparken, listede Fransa 3,55 milyon ile üçüncü, Polonya 2,2 milyon ile dördüncü ve İtalya 1.9 milyon ile beşinci sırada yer alıyor. 1 milyon rakamını geçen diğer ülkeler 1,87 milyon ile İngiltere, 1,55 milyon ile Hollanda, 1,35 milyon ile İrlanda ve 1,15 milyon ile Romanya oldu. İspanya’da ise 816 bin süt ineği olduğu belirtildi.

TÜKETİMDE SON SIRALARDA

Türkiye, büyük baş hayvan sayısı ve süt üretiminde üst sıralarda yer almasına rağmen süt tüketimindeyse listenin sonlarında bulunuyor. AB ülkeleri arasında yıllık ortalama süt tüketimi 60 litrenin üzerinde. İrlanda ve Finlandiya bu alanda başı çeken iki ülke. Yıllık ortalama süt tüketimi İrlanda’da 125, Finlandiya’da ise 120 litre. Estonya’da bu oran yaklaşık 100 litre iken (99.1), Danimarka’da 86, İsveç’te 82 Avusturya’da ise 74 litre civarında.Türkiye ise yıllık kişi başına 34 litre süt tüketimi ile son sıralarda yer alıyor.

SÜTÜN LİTRESİ MARKETTE 5 LİRA

Süt tüketiminin az olmasının temel sebebi fiyatların yüksek olması. Yem fiyatları arttıkça sütün fiyatı da artıyor. Üreticiden 2 liraya alınan sütün litre fiyatı markete gelene kadar 5 lirayı buluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin