Emniyet’ten yargıya talimat: Kimi serbest bıraktınız, neden bıraktınız, açıklayın!

15 Temmuz sonrası yargıya siyasiler ve MİT’ten sonra polis de talimat vermeye başladı. Kilis Emniyet Müdürlüğü, Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘gizli’ ibareli bir yazı göndererek, 15 Temmuz sonrası yargılamalarında serbest kalanlara dair kararlarının içeriklerini istedi. Polisin 1 Nisan’da Kilis İl Emniyet Müdürlüğü adına Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü’ndan Kilis Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilen ‘gizli’ ibareli bir yazıda, Hizmet Hareketi’ne yönelik tutuklu olarak yargılananların mart ayı içerisinde görülen duruşmalarına ilişkin bilgileri istendi.

Polisin yargıyı baskı altına almasına neden olabilecek yazıda, Ağır Ceza Mahkemesi’nden, sanıklar hakkında verilen ara kararlar ile tutukluluğa yapılan itirazlar sonucunda serbest kalan kişilerin gerekçe gösterilen karar içeriklerinin birer örneği talep edildi. Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü tarafından istenen bu belgelerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderileceği belirtildi.

‘Yeni delil üretmek istiyor olabilirler’

CHP’li hukukçu milletvekili Şenal Sarıhan bu durumla ilgili önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Polis gerekçeyi sorarak, örneğin delil yetersizliği nedeniyle serbest kalan kişiler için yeni gerekçeler üretmeyi de amaçlıyor olabilirler.”

Birgün’ün haberine göre, CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Murat Emir, Kilis Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen bu yazının bir skandal niteliği taşıdığını söyledi. Normal şartlarda adli kolluğun yargının denetiminde çalıştığını, Emniyet tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden böyle bir yazı yazılamayacağını ifade eden Emir, “Bu yazı, artık bir polis devleti olduğumuzun da göstergesidir” dedi. Polisin işinin delilleri topladıktan sonra biteceğini belirten Emir, “Bir ağır ceza mahkemesi, herhangi bir ara kararını veya serbest bırakma kararını hiç kimseyle paylaşmaz. Adli kolluk bunu niye istiyor?” diye sordu.

Bakanlık üzerine düşeni yapmalı

Emniyet’in Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazının ‘çok önemli bir belge’ olduğunu dile getiren Emir, “Bu sadece sınırlı bir yetki aşımı mı yoksa tüm Türkiye’de böyle bir durum mu yaşanıyor? Kilis ile sınırlı olması bile kabul edilemez ama yaygın bir uygulama ise mahkemeler de verdikleri kararları hiç ilgisi olmayan kolluk kuvvetleri ile paylaşıyorsa bu tam bir adli skandaldır. İçişleri Bakanlığı’nın hemen üzerine düşeni yapması gerekir” dedi.

Sarıhan: Bu yazı tehdit niteliğinde

Emniyet’in mahkemelerden böyle bir talepte bulunma yetkisi olmadığını belirten CHP’li bir diğer hukukçu milletvekili Şenal Sarıhan da mahkemenin kararının yalnızca kendisini ilgilendireceğini, polisin yetkisinin mahkemenin üzerinde olmadığını belirtti.

Sarıhan, şunları söyledi: “Polis sadece mahkemenin yazılarına yanıt verebilir. İki kurum arasında yazışma yapılabilir ama bir gerekçe gerekir. İfade edilen yazıda herhangi bir gerekçe yok. Polisin buradaki yazısı adeta mahkemeyi denetim amacı taşıyor. Tahliyeleri engellemeye çalışan, tahliyeler üzerine bir engelleme, bir gölge düşürme işlevi edinmeye çalışılan bir üslup kullanılmış. Bu yazı aynı zamanda bir tehdit niteliğindedir. Mahkemeyi töhmet altında bırakma amacı taşır. Tahliye ile ilgili elbette gerekçeli karar olması gerekmektedir ama bu karardan bilgisi olması gereken kurum emniyet değildir. Mahkemeler böyle yazılar geldiğinde bu yazıları emniyete göndermezse hiçbir sorun teşkil etmez. Herhangi bir sorumluluğu yoktur çünkü istek sıradan bir istek değildir. Gerekçeyi sorarak, örneğin delil yetersizliği nedeniyle serbest kalan kişiler için yeni gerekçeler üretmeyi de amaçlıyor olabilirler.”

1 YORUM

  1. Bir zamanlar sorumluluk hissiyle kendileri icin , ahiretleri icin , dertlendigimiz , uzuldugumuz , en ufak mutluluklarimizi bile icimize zehir ettigimiz insanlar tarafindan simdi horlaniyoruz en iyimser soyleyisle. Kendime diyorumki neden gozlerimizi acmamisiz hirs dolu o gozleri. Ya bu insanlar erdem, fazilet vs, falan fistan, cer cop istemiyormus ki. Niye illa da israr etmisiz ki. Yazik oldu hapiste ki cile dolduran yigitlere diyorum. Durust olalim dediler vatan millet kurtulsun . ama kimin umrunda. Keske sadece kendimize baksaymisiz. Her bize geleni cay corba icti bu da bizden demeseymisiz. Bunlari diyorum cunku canim yaniyor. Vatan ozlemiyle yanan cocugumuma “su zaman geri donecegiz” diyemiyorum. Bizler bunlari yasarken, bizim onlar icin ugrastiklarimiz zevkte sefada, hakarette, zulumde. Ohhh. Yapmasaydik dimi. Bize mi kaldi tas kalpleri yumusatmak, yardim etmeye calismak. Biz kendi isimize baksaydik dimi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin