Emeklilere ek zam vermeyen AKP, emekli milletvekillerinin maaşının artırılmasını istedi

Yüzde 82,81 olan yüksek enflasyon karşısında maaşları eriyen emeklilere ek zam vermeyen AKP, emekli milletvekillerinin maaşlarının düşük kaldığını belirterek diğer partililerin de desteklenmesi halinde düzenlemeye gidilebileceğini açıkladı.

16 bin lira olan emekli milletvekili maaşlarının 2021’de vali maaşlarının 3 bin lira önündeyken aradaki farkın enflasyon nedeniyle eridiğini ifade eden AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, diğer partilerin de destek vermesi halinde emekli milletvekili maaşlarında düzenlemeye gidilebileceğini açıkladı. Valiler memurlara yapılan son zamlardan sonra 2022 Ocak itibarıyla 29 bin 225 lira maaş alacak.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bütün emekliler yılbaşı ve yıl sonundaki enflasyon farklarından faydalanırken sadece milletvekilleri bu farktan faydalanamıyor. Parlamenterler Birliği de ‘milletvekillerine uygulanmaması haksızlık’ diye ifade ettiler. Biz de ‘görüşün, diğer siyasi partiler buna olumlu derlerse, ortak önerge vermeye razı olurlarsa biz üzerimize düşeni yaparız’ dedik” dedi.

“VALİ MAAŞLARI EMEKLİ MİLLETVEKİLLERİNİ GEÇTİ”

AKP’li Mustafa Elitaş, TBMM’de basın mensuplarına, milletvekillerinin emekli maaşlarına ilişkin açıklama yaptı. Elitaş, Parlamenterler Birliği’nin bu konuyu tüm partilerle görüştüğüne vurgu yaparak, “Milletvekili emekli maaşları 6’ncı, 7’nci sıradayken, şu anda 12, 13’üncü sıraya gelmişler. Emekli milletvekilleri, ‘Vali ile bizim aramızda 2021 yılında 3 bin lira fark varken, 2022 sonunda vali bizi geçiyor’ dediler. Dolayısıyla bütün partilerle görüşmüşler. Parlamenter Birliği bize de geldi. Biz de dedik ki ‘Hak kaybı var. 13 milyon emekli bundan faydalanıyor. Sadece 2 bin milletvekili emeklisi yararlanamıyor. Bütün siyasi partiler ortak önerge verirse, biz de buna katılırız’ dedik” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİ MİLLETVEKİLİ 16 BİN LİRA ALIYOR”

Elitaş, şu anda emekli milletvekili maaşının 2021 sonu itibarıyla 16 bin lira civarında olduğunu hatırlatarak, “Bütün emekliler yılbaşı ve yıl sonundaki enflasyon farklarından faydalanırken sadece milletvekilleri bu farktan faydalanamıyor. Parlamenterler Birliği de, ‘milletvekillerine uygulanmaması haksızlık’ diye ifade ettiler. Biz de ‘görüşün, diğer siyasi partiler buna olumlu derlerse, ortak önerge vermeye razı olurlarsa biz üzerimize düşeni yaparız’ dedik” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin