Elif Yalçın’ın hikayesi; öğrenciyken gözaltına alındı, anne oldu tutuklandı

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN  

Türkiye, Gebze Cezaevi’nde tutuklu olan Elif Yalçın’ın adını insan hakları savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’teki basın toplantısında gündeme getirmesiyle duydu. Elif Yalçın, Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta, “Bebeğim yemekteyken bir köfte daha istedi. Yoktu, birlikte ağladık.” diyordu. Elif Yalçın, 2019 yılı Aralık ayında anne olmuştu. 5 Mayıs’ta, bebeği henüz 17 aylıkken ise tutuklandı. Eşi Ahmet Yalçın, “Eşim evde yoktu, polisler filyasyon ekibiyiz diyerek arıyor. Bir gün sonra yine filyasyon ekibi kılığında eve baskın yaptılar. Alıp götürdüler.” diyor.

Elif Yalçın, üniversite öğrencisi olduğu dönemde Bank Aysa’ya para yatırmakla suçlandı. Sözde yargılama sonucu 6 yıl 3 ay ceza aldı. Yargıtay’ın cezasını onaması üzerine tutuklandı. Bir bebek daha annesiz kaldı. Eşi Ahmet Yalçın’ın dosyası ise Yargıtay’da. Onun cezası da onanırsa Salih Enes bebek hem annesiz hem babasız kalacak.

Yalçın ailesinin yaşadıkları hukuksuzluklar diğer binlerce mağdurdan farklı değil aslında. Onlar hakkında da tıpkı diğer on binler gibi hiç bir somut delil olmaksızın soruşturma açılıyor. Elif Yalçın, öğrencilik yıllarında Bank Asya’ya para yatırmakla suçlanıyor. Yatırılan para öğrenci harçlığı. Ayrıca ByLock suçlaması yöneltiliyor. Ancak hiç bir zaman ByLock kullanmadığını söylüyor. Ayrıca görev yaptığı dershanede bir öğretmenle yaptığı telefon görüşmesi bile ‘suç’ gibi lanse ediliyor. ‘Ne görüştüğü’ soruluyor.

Ahmet Yalçın hakkındaki soruşturma da evliliklerinden önce başlıyor. 2017’nin kasım ayında. O da benzer gerekçelerle ‘terör örgütüne üye’ olmakla suçlanıyor. Ancak onun da hakkında hiç bir somut delil bulunmuyor. 3 ay Kandıra Cezaevi’nde kalıyor. Ardından 22 Şubat 2018’de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye ediliyor.

ÜNİVERSİTE SON SINIFTAYKEN GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu olan Ahmet Yalçın, eşiyle 15 Temmuz sonrasında tanıştıklarını anlatıyor: “Babam kanserdi. Mayıs ayında, 15 Temmuz’dan hemen önce vefat etmişti.  Ben o süreçte onunla ilgileniyordum. Eniştemin akrabası olan eşimle daha sonra tanıştık. Biz tanıştığımızda hakkında bir soruşturma vardı. Aralık 2016’da gözaltına alınmış ve Kocaeli’de 10 gün nezarethanede tutulmuştu. Adli kontrol şartıyla bırakılmıştı. Ben de soruşturma geçiriyordum, tutuklanmış ve tahliye edilmiştim. Cezaevinden çıkınca sözlendik. Ardından 17 Haziran 2018’de düğün yaptık. İşim dolayısıyla Tuzla’ya taşındık.”

KREŞTEKİ İŞİNE SON VERİLİYOR

Ahmet Yalçın, okul öncesi öğretmeni olan eşinin kreşte çalıştığı dönem okula gelen bir yazıyla işine son verildiğini anlatıyor: “Oradan ayrıldı. Başka bir okula başvuru yaptı. Önce tamam dediler, sonra ayrıldığı okulu arayıp bilgi almışlar. Aradılar, kusura bakmayın dediler. Sonra Derince’de bir rehabilitasyon merkezine başvurdu. Orada çalışmaya başladı. Bunun üzerine evi oraya taşıdık.”

FİLYASYON EKİBİ GİBİ GELİYORLAR

Sözde yargılama sonucu önce Elif Yalçın, ardından da Ahmet Yalçın ‘terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla 6 yıl 3 ay cezaya çarptırılıyor. Dosyalar istinafa gidiyor. İkisi de onaylanıyor ve Yargıtay süreci başlıyor. Ahmet Yalçın, “Benim dosyam yaklaşık 1 yıl geriden geliyor. Eşim hakkındaki karar Yargıtay tarafından onanmış. Haberimiz yoktu. Eşim evde yokken polisler filyasyon ekibi gibi geliyorlar. Evde olmadığını anlayınca telefonla arayıp, ‘Temaslı görünüyorsunuz, evde yoksunuz’ diyorlar. Bir gün sonra sabah yine aynı şekilde baskın yaptılar. Kadın polis kimliğini gösterdi, ‘Biz polisiz, cezanız onanmış. Sizi almaya geldik’ dedi.” ifadelerini kullanıyor.

ÇOCUK 17 AYLIKKEN ANNESİNDEN AYRILDI

Ahmet Yalçın, bir anda yaşadıkları karşısında şaşkına döndüklerini söylüyor: “Haber verseler hazırlık yapardık. Çocuk bir anda annesinden ayrı kaldı. Ne yapacağımızı şaşırdık. 5 Mayıs’ta alıp götürdüler. Gebze Cezaevine koydular. Yokluğuna dayanamayınca, bir süre sonra çocuğu istedi. Hazırladık götürdük. Kendi ellerimle 18 aylık oğlumu cezaevine koydum. Ancak çok zorlandı. Çocuğa kıyamadı. Bize geri verdi. Yeme içme, oyun alanı eksikliği gibi nedenlerden dolayı kıyamadı çocuğa. ‘Kendi nefsim için bunu ona yapamam’ dedi. Şimdi oğlum benim yanımda.”

ÇOCUĞA ANNEM BAKIYOR

“Gündüzler işe gidiyorum, akşamları oğlumla ilgileniyorum. Sağ olsun annem yanıma taşındı. Hasta haliyle oğlumla o ilgileniyor. Elinden geldiği kadar. Benim dosyam da onaylanırsa oğlum hem annesiz hem de babasız kalan çocuklar arasına eklenecek.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin