Elektrikli scooter başına belediyeye günlük 16.5 lira ödenecek

Son dönemde sayıları hızla artan elektrikli scooter’ları işleten şirketlerin, devlete araç başına günlük 16 lira 66 kuruş ödemesini öngören kanun teklifi TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi.

AKP’nin bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifi geçen günlerde Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu. Söz konusu teklif, dün komisyonda görüşülerek kabul edildi.

Buna göre, elektrikli scooter’lar yalnızca 15 yaşını bitirmiş kişiler tarafından karayollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde kullanılabilecek.

SADECE TEK KİŞİ BİNEBİLECEK

Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooter’lar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zorunlu olacak e-scooter’larda sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

GEÇİŞ ÖNCELİĞİ

Sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e- scooter kullananlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak.

Elektrikli scooter’lar, otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

Yayalar bisiklet trafiğine engel olmamak şartıyla veya yaya yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek.

ŞİRKETLER PARA ÖDEYECEK

Belediye Gelirleri Kanunu’nda da değişilik yapılacak. ‘En az tarifeden hesaplanmak üzere’, paylaşımlı elektrikli scooter’lardan işgal harç bedeli alınacak.

Şirketler, araç başına belediyelere günlük 16 lira 66 kuruş ödeyecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin