Ekrem İmamoğlu’nun VIP görüntüleri ortaya çıktı: “Kurban olayım gel vatandaş gibi şu kapıdan girelim”

YSK kararı ile İstanbul Belediye Başkanlığı mazbatası alınan Ekrem İmamoğlu’nun CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’la birlikte Or-Gi Havaalanı’nda yaşadığı VIP krizine müdahale anlarının görüntüleri ortaya çıktı.

Videoda ‘İt’ kelimesi de ‘şerefsiz’ ifadesi de yok. İmamoğlu, yaşanan gerginlik üzerine, etrafındakiler, “Kurban olayım gel vatandaş gibi şu diğer kapıdan girelim” diyor.

Görüntüleri paylaşan İrfan Değirmenci, İmamoğlu’nun “O valiye gittik deyin” dediğini belirterek, “Bunu başka türlü anlamak için art niyet lazım!” yorumunu yaptı. İmamoğlu’nun Vali Serdar Yavuz için “İt” dediği ileri sürülmüştü.

Öte yandan, Valilikten yapılan açıklamada, İmamoğlu ve beraberindekilerin, 5 Haziran Çarşamba günü Ordu’da gerçekleştirdikleri program sonrasında Ordu-Giresun Havalimanı’ndaki VIP salonunu kullanmak istemeleri sonucunda ‘arzu edilmeyen olayların cereyan ettiği’ belirtildi.

Açıklamada, “Valimizin ve güvenlik güçlerimizin nezdinde devletimizi, devletin temsil makamını ve kurumlarını küçük düşürücü, aşağılayıcı, tehdit ve hakaret içeren söylemlerde bulunan kişiler hakkında tüm bilgi, belge ve görüntülerle birlikte Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş ve hukuki süreç başlatılmıştır.” denildi.

Valilik: CHP heyeti VIP salonunu işgal etmek istedi

CHP heyeti ve milletvekillerinin VIP salonunu ‘işgal etmekle’ suçlayan valilik açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“VIP salonuna zorbalıkla girme ve işgal neticesinde yaşanan gerginlikte İmamoğlu’nun kendisine refakat eden polislere hitaben söylediği ‘Bu sizlik bir durum değildir. Bu vali itlik yapmıştır. Kendisine aynen iletin’ ifadesi, Torun’un, Aydın’ın yüzüne karşı ‘Tayyip’in uşakları, haysiyetsizler, şerefsizler’, ayrıca polis memurlarına karşı ‘Bu sizlik bir durum değil, bunu it valinin yaptırdığını biliyorum. O Valinin …… getireceğim. Bu devran döner elbet, herkes hesabını verecek’ ifadesi, CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun’un VIP girişinde bulunduğu esnada ‘Bu Vali İl Başkanı mı, AK Parti Başkanı mı belli değil’ ifadesi düzenlenen tutanakta tanıklarıyla birlikte açıkça belirtilmiştir.”

CHP’den tepki: Vali, AKP il başkanı gibi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, havalimanında yaşanan tartışmanın ardından yaptığı açıklamada, “İmamoğlu benim misafirim olarak VIP’ten yolculuk yapabilir. Bizim heyetimize dâhil herkesin VIP’e girme hakkı vardır. AKP ilçe başkanına bile uygulanmayan kural, İmamoğlu’na uygulanıyor. Vali, AKP il başkanı gibi gelen talimatları uyguluyor.” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin