Kruger Parkı’ndan 14 aslan kaçtı, bölge halkı panik yaşıyor

HABER | TÜRKMEN TERZİ – JOHANNESBURG Tr724

Güney Afrika’nın dünyaca ünlü Kruger Ulusal Parkı’ndan dün kaçan 14 aslan, dev vahşi yaşam alanının bulunduğu Limpopo eyaleti sakinlerinde büyük paniğe neden oluyor. Yerel Capricorn ve 1NationFM radyolarının olayı bu sabah haber yapmasının ardından, Limpopo eyaleti hükümeti aslanların kaçtıklarını doğruladı ve vahşi hayvanların Phalaorwa Foskor Madeni etrafında olduklarının tahmin edildiğini duyurdu.

Limpopo Ekonomik Kalkınma, Çevre ve Turizm Departmanı’nın  (LEDET) Twitter hesabından bu sabah yapılan açıklamada, saha bekçilerinin aslanların gezdiği alana gönderildiği, hayvanların kısa zamanda yakalanacağını ve parka tekrar bırakılacağını, bölge halkının dikkatli olması gerektiği yazıldı.

“Panik yapmayın”

LEDET sözcüsü Zaid Kalla medyaya yaptığı açıklamada, kaçan aslanların yerinin tespit edildiğini, iki ayrı bekçi grubunun aslanları yakalamasının an meselesi olduğunu söyledi. Kalla şöyle devam etti “Kruger Parkı’nın yüzde 76’sı Limpopo eyaletinde yer alıyor. Özellikle filler parkın çitlerini yıkıyor ve her türlü vahşi hayvan parklardan kaçabiliyor. 14 aslanın da bu açılan çitlerden kaçtılar ama dışarı çıktıklarının farkında değiller”.  Bölgede gezen turistlerin ve yerel halkın evlerinden ve arabalarından çıkmamalarını tavsiye eden Kalla, gerekirse vahşi hayvanlar pahasına, insanları korumak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Sosyal medyada, kaçan bir aslanın Phalaorwa Foskor Madeni’ndeki köprüdeki resmi paylaşılırken, Kruger yetkilileri bu aslanın  başka bir parka ait olduğunu söyledi.

Leopar 2 yaşındaki çocuğu öldürdü

Kruger’de geçtiğimiz Çarşamba günü ise bir leopar, bir park çalışanının 2 yaşındaki çocuğuna saldırdı. Mpumalanga’daki Shongwe Hastesi’ne kaldırılan bebek kurtarılamadı. Güney Afrika Ulusal Parklar Genel Müdürü Fundisile Mketeni talihsiz olay üzerine yaptığı açıklamada cocuğunu kaybeden park çalışanına dua ettiklerini ve zor günlerinde acılı aileye her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Güney Afrika’nın Mozambik ve Zimbabwe sınırında yer alan Kruger Parkı 19633 kilometrekare alanı ile dünyanın en büyük vahşi parklarından birisi. Park geçtiğimiz aylarda çevredeki özel parklarla birleştirildi ve alanı yaklaşık 35 bin kilometrekareye çıkarıldı. Bir çok park çalışanı kampların içinde aileleri ile yaşıyor. Küçük çocuklar sık sık çitlerle çevrili evlerinden yollara çıkabiliyor ve nadir de olsa vahşi hayvanların saldırısına maruz kalabiliyor.

1926’da kurulan Kruger’de, binlerce kuş ve hayvan türü yaşarken, Afrika’nın “Big 5” ı denilen, Fil, Aslan, leopar, Afrika mandası, siyah gergadanlara parkta sık sık rastlamak mümkün. Kruger’e her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist akin ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin