Ege açıklarında 1 saat boyunca yardım çığlıkları atmışlar

Yunan adalarına kaçmaya çalışırken tekne faciasında hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 3’ü bebek 6 kişinin ölümü dikkatleri yeniden ‘Türkiyeli Mülteciler’ sorununa çekti.

Haklarında açılan soruşturmalar ve gördükleri baskılar nedeniyle ülkeden kaçmaya çalışan ve insan kaçakçılarının insafına bırakılan mültecilerin 4 kişilik tekneye 16 kişi binmek zorunda bırakıldıkları ortaya çıktı. Grihat’ın haberine göre, teknenin ağırlığa dayanamayıp su alarak batması üzerine ailelerin yaklaşık 1 saat yardım çığlıkları attığı Sahil Güvenlik Komutanlığı botu gelene kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

4 KİŞİLİK TEKNEYE 16 KİŞİ BİNDİ

Önceki gün, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen 16 kişinin bulunduğu hız teknesinin su alarak batması sonucu 3’ü bebek 6 kişi öldü, 2 kişi kayboldu. Arama-kurtarma çalışmaları sonunda 9 kişi kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre insan kaçakçıları 4 kişilik tekneye 16 kişiyi bindirdi. Aldıkları paralara rağmen teknedeki kişilere can yeleği de dağıtmadı. Tekne Ayvalık sahilinden açıldıktan kısa bir süre sonra da su almaya başladı. Ailelerin uyarısına rağmen kaçakçı geri dönmeyi kabul etmedi. Tekne Çıplak Ada açıklarında tamamen su alarak battı.

1 SAAT BOYUNCA TEKNENİN ETRAFINDA ÇIRPINDILAR

Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sağ olarak kurtarılan 9 kişinin verdiği ifadelere göre; 16 kişi batan teknenin etrafında tutunmaya çalışarak yardım çığlıkları attı. Yaklaşık bir saat sonra Sahil Güvenlik botu ve balıkçı tekneleri olay yerine geldiğinde 3’ü bebek 6 kişi hayatını kaybetmişti.

ANNE GÜLFEM YENİ, ÇOCUKLARININ CENAZESİNİ BIRAKMADI

Tekne battığı sırada eşi Gökhan Yeni’yi kaybeden, biri 6 aylık diğeri 2,5 yaşındaki iki bebeğini kucağında tutarak kurtarmaya çalışan anne Gülfem Yeni başarılı olamadı. İki bebeği de boğularak hayatını kaybetti. Ancak kucağından bırakmadan yardım çığlıkları atmaya devam etti. Kurtarıldıktan sonra gözaltına alınan polis ve savcılık tarafından sorgulanan Gülfem Yeni, eşi ve çocuklarını tekrar görebilmek ve cenaze törenlerine katılabilmek için serbest bırakıldı.

EŞİNİ VE ÇOCUĞUNU KAYBEDEN ÖĞRETMEN HASAN AKSOY TUTUKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıyken ihraç edilen öğretmen Hasan Aksoy da sağ kurtulurken eşi Sena Aksoy ve çocukları Baha Aksoy boğularak can verdi. Hasan Aksoy, Gülen Cemaati ile ilişkili olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Ailesinin cenaze işlemlerine katılmasına izin verilmedi. Hayatını kaybedenler arasında Sümeyye Avcı da vardı. Sümeyye Avcı’nın eşi Erdem Avcı sağ kurtarıldı. Gözaltına alındı.

GENÇ KIZ HALA KAYIP

Olayda kızı Rümeysa Çoban’ı kaybeden kendisi ise sağ kurtarılan Bilal Çoban’ın de Edremit’te kuyumculuk yaptığı ve Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında arama kararı olduğu kaydedildi.

EGE’DE 7 AYDA 80 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre Ocak ayından bu güne kadar en az 80 kişi Ege Denizi’nde batan bot ve teknelerde hayatını kaybetti. Verilere göre en fazla ölüm Haziran ayında yaşandı. Haziran ayında 29 kişinin cenazesine ulaşıldı. Ocak ayından bu yana son yaşanan olayla birlikte sağ kurtarılan kişi sayısı ise 1717.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin