Efsanevi Microbus, teknolojik Type 20 modeliyle döndü

Volkswagen’in (VW) efsanevi aracı Microbus, Type 20 adıyla geri döndü. Ama bu kez adeta bir teknoloji canavarı olarak. Ortaya çıkan araç, eski tasarım ve son teknolojinin heyecanlı bir birleşiminden oluşuyor.

CHIP Online’da yer alan bilgilere göre VW, Belmont’taki yeni Innovation and Engineering Center (Yenilik ve Mühendislik Merkezi) Kaliforniya’da düzenlenen bir etkinlikte, temelini efsanevi 1962 Microbus’un oluşturduğu teknolojik donanımlı Type 20 konsept aracını tanıttı.

San Diego’daki Zelectric firması yıllardır VW otobüslerini EV’lere çeviriyordu ancak Type 20 birkaç adım daha ileri gidiyor. Electric GT ekibi tarafından yapılan EV motor değişimi ile araç 120 beygir gücünde 10kWh bataryalı bir motora sahip. Minibüsün serbest yaşam tarzı estetiğini vurgulayan bir şekilde de VW, araç tarafından şarj edilen iki elektrikli kaykayı aracın bagajına yerleştirmiş.

Microbus’ın teknolojiye boğulması sonucu ortaya çıkan aracın iç kısmına bakış ise direksiyonun arkasında yer alan dokunmatik bilgi sistemi ile başlıyor. Bu sistem muhtemelen şu anda zaten bozulmuş olan analog hız göstergesinin yerini alıyor. Gösterge panelinin merkezinde ise otomobil üreticisi tarafından yerleştirilen bir logo hologramı bulunuyor.

Bu aracın sevdalılarından olabilecek (en azından ABD için) sörfçülerin anahtarlarının ıslanmasını engellemeye yardımcı olacak  şekilde kapı, yüz tanıma sistemi ile açılıyor. Kilit açma sistemi teknolojik olsa da, kapıların açılıp kapanması için kullanılan mekanizma halen aracın geçmişini temel alıyor.

Firmanın değiştirdiği tasarım öğelerinin arasında otomobil üreticisi ve Autodesk ortaklığı ile ortaya çıkan direksiyon ve tekerlekler yer alıyor. Garip, turuncu bir örümcek ağını andıran bu ‘üretimsel tasarım’ AI’ye bir grup parametre verilmesi (tekerlek ve direksiyon boyutları, bijon somununun yeri, taşınacak yük ve diğer gerekli mühendislik bilgileri gibi) ve sistemin serbest bırakılması ile ortaya çıkmış durumda.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin