Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Dakikada 13 kişi hava kirliliğinden ölüyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı açıklamada, hava kirliliğinin bütün dünyada ciddi bir sağlık sorunu haline geldiği vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, yer yüzünde yaşayan 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğu uyarısında bulundu. Açıklamada, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin soluduğu kirli hava nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Hava kirliliğinin bütün dünya için büyük bir sağlık sorunu haline geldiğine dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü, enerji için fosil yakıt tüketimi, ulaşım ve sanayinin hava kirliliğine yol açarken, karbon salınımı ve küresel ısınmanın artmasına de neden olduğunu açıkladı. Açıklamada, bu sorunların üstesinden gelmenin, sağlık sorunlarının aşılmasına da ciddi katkı sağlayacağı ifade edildi.

SAATTE 800 KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

DSÖ’nün açıklamasındaki verilere göre, hava kirliliği, saat başı 800, dakika başı 13 kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Bu rakam, her yıl tüberküloz, sıtma ve AIDS gibi hastalıkların tamamından ölenlerin 3 katı.
Metan ve dizel yakıtla çalışan araçlarla, fırın ve ocakların yaydığı sis, ve karbon karası hem yerel hava kirliliğine hem de küresel ısınmaya yol açıyor.

DİZEL YAKIT KULLANILMAMALI

Fosil yakıtların ısınmak için kullanımı, dizel jeneratörler, kömürle çalışan fabrikalar, kömürle güç üretimi, özellikle dizel yakıtla çalışan ulaşım araçları, tarım atıklarının açık havada yakımı, organik atıkların yine açık havada yakımı hava kirliliğinin yine başlıca nedenleri arasında.
Evlerdeki hava kirliliği, çoğu gelişmekte olan ülkelerde her yıl 3,8 milyon erken ölüme yol açıyor. Bu ölümlerin yüzde 60’ını kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 93’Ü KİRLİ HAVA SOLUYOR

Dünyada çocukların yüzde 93’ü, hava kirliliğinin DSÖ standartlarının üzerinde olduğu bölgelerde yaşıyor. 2016 yılı rakamlarına göre, 15 yaşının altındaki 600 bine yakın çocuk solunum sorunların yüzünden hayatını kaybetti. Hava kirliliği, kalp hastalıklarından ölenlerin yüzde 26’sı, ciğer hastalıklarından ölenlerin yüzde 43’ü ve akciğer kanserinden ölenlerin yüzde 23’ünde en önemli faktör olarak ortaya çıkıyor. Hava kirliliği, astım, aşırı şişmanlık, ciğerlerin yeteri kadar gelişememesi, çocuk kanserleri ve bebeklerin yeteri ağırlıkta doğmamasında da önemli faktörler arasında.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin