Dünya ekonomistlerinden tepki: Merkez Bankası’nın itibarı sarsılacak

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasıyla ilgili tepkiler sürüyor.  Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Genel Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden almasının ardından tüm ekonomistlerin tepkisi Merkez Bankası’nın kredibilitesinin sarsılacağı yönünde.

ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Medley Global Advisors’ın kıdemli analist Nigel Rendell’in görevden alma konusundaki görüşleri şöyle:

Türkiye fonları açısından kötü bir gelişme olduğu ortada, Erdoğan en iyisini kendisinin bildiğini düşündüğü için Merkez Bankası’nın operasyonuna karışıyor ama en doğrusunu o bilmiyor!”

Bu hamle enflasyonun tam düşmeye başladığı noktada Türkiye Merkez Bankası’nı ve kredibilitesini tehlikeye atıyor.”

 LİRANIN PİYASA DEĞERİNİN DÜŞMESİ ÇOK MUHTEMEL

Yatırım bankası TD Securities’de Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü olan Cristian Maggio’nun görüşleri de şöyle:

Liranın Pazartesi günü değer kaybedeceğinden neredeyse eminiz.

Erdoğan’ın faiz oranlarını düşürmek için böyle bir girişimde bulunduğu ortada. Yoksa Çetinkaya’yı 1 yıl önceden görevden almazdı. Kısa vadeli faiz oranlarında düşüş yaşanabilir ama uzun vadeli oranların ters yönde hareket etmesi muhtemel. Hisse senetleri için de olumsuz bir sonucu olacak.

Bu yıl yurt içi bir duraklama ve potansiyel tüketici fiyat endeksinde yeniden bir ivmelenme bekliyoruz.

HOLLANDA: MERKEZ BANKASININ KREDİBİLİTESİ BALTALANDI

Hollanda merkezli Rabobank’ten stratejist Piotr Matys:

Çetinkaya’nın aniden görevden alınmasıyla Erdoğan para politikalarını kimin yönettiğini herkese hatırlattı. Merkez Bankası’nın kredibilitesini baltalayacak bir karar alındı.

Bu kararın tek bir olumlu yanı varsa o da yatırımcıların olası sonuçları piyasalar Pazartesi günü tekrar açılana kadar tüm hafta sonu değerlendirebilecek olmaları.

JAPONYA: YENİ ATANAN İSİM GÖREVE HAZIRLIKLI DEĞİL

Japonya merkezli Nomura International’dan İnan Demir:

Önceden büyük bir bankanın Hazine Yönetiminin başı olarak çalışmış olan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı’nın bu görev için hazırlıklı olmadığı ortada.

LONDRA: YENİ GELEN ERDOĞAN’IN İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRECEK

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash:

Çetinkaya faiz oranlarını yeterince hızlı düşürmediği için kovuldu. Yerine gelen Merkez Bankası Başkanı ise cumhurbaşkanlığının talepleri doğrultusunda faiz oranlarında değişim yapacağı düşüncesiyle göreve getirildi.

Bloomberg’in Ortadoğu Sorumlusu Ziad Daoud:

“Erdoğan’ın amacı faiz oranlarını düşürmekse, başkan yardımcısını göreve getirme kararı geri tepebilir. Ekonomik koşullar bu ayın sonunda faiz oranlarını düşürmek üzere belirlendi: enflasyon düşüyor, büyüme zayıf, TL dengeleniyor. Şimdi ise fazladan bir kredibilite sorunu oluştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin