Dugin, AKP Grup Toplantısında: Putin yakın markajda!

Fotoğraf: AFP

Türkiye, uçağını düşürdüğü Rusya’dan özür dilemesinden sonra kolkola girdiği Putin ile ilişkileri her geçen gün artırıyor. Bugün yapılan AKP grup toplantısına Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in özel danışmanı Aleksander Dugin’ın de katıldı. Bununlada yetinmeyen Dugin, Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasının ardından kürsüye çıktı ve Yıldırım ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dugin, son olarak 15 Temmuz kanlı darbe girişimi konusunda Ankara’yı bir gün önce uyarmıştık şeklindeki açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Bunun üzerine darbe neden önlenmedi sorusu tartışılmıştı.

Dugin: Putin, sözle değil hareketleriyel mesaj veriyor
Rus stratejist Dugin, daha sonra TBMM’de darbe tiyatrosu sırasında hasar gören yerlerini gezdi. Gazetecilerin Putin’in sözlü mesaj gönderip göndermediği yönündeki soruya ise şu cevabı verdi: ”Bazı kişiler söylediklerinden daha fazla işler yapıyor. Sayın Putin’in en önemli mesajı Türkiye’ye stratejik ortaklık teklif ediyor ve dostluk elini uzatıyor. Bunu zaten herkes biliyor. Stratejik ortaklığın anlamı nedir? Bunu uzman kişiler ve entellektüel kesimin araştırması lazım.”

Türkiye NATO üyesi olması  stratejik ortaklıkla çelişmiyor mu?” sorusuna ise ilginç bir karşılık vedi: “Türkiye’nin NATO’dan çıkıp çıkmamasına Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin karar verebilir. O sizin kararınız. Siz bağımsız ulusal bir devletsiniz. Kimin sizin yanınızda olduğu, kimin sizin dostunuz olduğu, kimin düşmanınız olduğuna siz karar vereceksiniz. Türkiye parlamentosunu, TBMM’yi bombalayan insanların arkasında kimlerin durduğunu biliyorsunuz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin