DSÖ Koronovirüsü’nün adını değiştirdi; aşı için tarih verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 1018 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip Koronavirüs’e ‘covid-19’ adının verildiğini duyurdu.

DSÖ, bugün İsviçre’nin Cenevre kentine Koronavirüs’e ilişkin değerlendirmeleri açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi. DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüse karşı geliştiren aşının 18 ayda tamamlanabileceğini bu yüzden virüsün yayılmasını önlemenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

“Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19” diyen Ghebreyesus, “Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık.” ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin “yanlış veya damgalayıcı” olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan Çin’de ortaya çıkan yeni Koronavirüs nedeniyle can kaybı hafta başında yeni bir rekor kırdı. Bir günde 108 kişi yaşamını yitirirken, virüsten ölenlerin sayısı bini geçti. Virüsün bulaştığı kişi sayısının 42 bini aştığı duyuruldu. İngiltere, İspanya ve Fransa’da görülen yeni vakalar Avrupa’yı telaşlandırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin