Drone’ları Kartallar avlıyor [VİDEO]

Hollanda polisi gittikçe yaygınlaşan ve izinsiz uçuş yapan dronlara  karşı ilk Kartal Ordusu’nu oluşturdu. İnsansız hava araçlarının yaygın şekilde piyasaya girmesi, izinsiz uçuşların önlenememesi üzerine projeyi geliştiren Hollanda polisinin Kartal timi Lahey merkezli bir güvenlik ve eğitim firmasıyla işbirliği yapıyor.

Aylardır süren eğitim ve testlerden sonra Hollanda polisi geçen hafta iki yaşında bir Amerikan kartalı ile drone’ları etkisiz hale getiren bir gösteri yaptı. Hollanda polisinin eğitip  kullandığı kartalların görüntüleri paylaşıldı. Görüntülerde senaryo gereği uçurulan bir drone, sirenlerin çalmasından sonra havalanarak metal hedefini pençeleriyle yakalıyor.

Polis sözcüsü Dennis Janus, “Yüksek teknoloji sorununa, düşük teknolojili çözüm.” esprisini yapıyor. Son dönemde artan  drone kullanımı nedeniyle başta havalimanları ve yasaklı askeri bölgeler ve devlet binaları gibi hassas yerleşim alanlarının güvenliği ilişkin kaygılar ciddi manada artış gösteriyor. Kartalların uzun eğitim ve testlerden sonra drone’ları avlarken yaralanmadığı açıklandı. Proje kapsamında 100 polisin Kartal Ordusu’nu yönetme ve birlikte hareket etme eğitimi alacağı bildirildi.

 

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin