Döviz rezervini bitiren Merkez Bankası, şimdi de altın satıyor

128 milyar dolar döviz rezervini ‘hiç’ eden Merkez Bankası şimdi de altın satışlarına başladı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, TCMB ilk çeyrekte en fazla altın satışı gerçekleştiren Merkez Bankası oldu. Raporda TCMB’nin altın rezervlerinin 2021’in ilk çeyreğinde 31,5 ton azalarak 512,5 tona düştüğü belirtildi. TCMB’nin swaplar dahil net döviz rezervleri ise ilk çeyrekte 3,5 milyar dolar azaldı.

Döviz rezervlerini eksiye düşüren Merkez Bankası, altın satışlarında ilk sıraya çıktı. Dünya Altın Konseyi’nin ilk çeyrek piyasa raporuna göre, Merkez Bankası ilk çeyrekte en fazla altın satışı yapan merkez bankası oldu. Raporda TCMB’nin altın rezervlerinin yılın ilk çeyreğinde 31,5 ton azalarak 512,5 tona düştüğü belirtildi. Art arda üç çeyrektir net satıcı konumunda bulunduğu da vurgulandı. Filipinler ise 24,9 ton altın satışıyla ikinci sırada, üçüncü sıra ise 6,7 ton satışla Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Rapora göre, Türkiye’de külçe altın, gram altın, çeyrek altın ve cumhuriyet altınına olan talep 2021’in ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre 23,3 ton artarak 44,3 ton olarak gerçekleşti.

DÖVİZ REZERVLERİ YİNE AZALDI

TCMB’nin swaplar dahil net döviz rezervleri ise ilk çeyrekte 3,5 milyar dolar azaldı, dolar cinsinden altın rezervi 43,5 milyar dolardan 38,9 milyar dolara geriledi. Altın fiyatları ise ilk çeyrekte yüzde 10’dan fazla düşüşle ons başına 1,898 dolardan 1,707 dolara düştü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin