Döviz mevduat ve fonları 185 milyar dolara geriledi

Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 2 Ağustos ile biten haftada tarihi zirveden 942 milyon dolar azalışla 185.7 milyar dolara geriledi. Yaklaşık 1 milyar dolar tutarındaki düşüşün tamamı ise kurumlardan geldi.

Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları bir önceki veri olan 26 Temmuz haftasında 186.65 milyar dolar ile tarihi zirveye yükselmişti.

Merkez Bankası (MB) verilerine göre 2 Ağustos ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 62.1 milyon dolar artışla 116.5 milyar dolar olurken; kurumların ise 1 milyar dolar azalışla 69.17 milyar dolara geriledi.

Yurtiçi yerleşik bireylerin yabancı para mevduatları yerel seçimlerin hemen öncesindeki haftaya kadar altı aylık süreçte aralıksız her hafta artış gösterdi. 31 Mart yerel seçimlerinden önce en son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireyseller, yerel seçimlere kadar takip eden 26 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

MB verilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralıksız artışın yaşandığı 6 aylıkta 20 milyar dolara yakın yükseliş gösterdikten sonra bugüne kadar da kademeli artışını sürdürdü. 5 Ekim 2018’den bugün açıklanan 2 Ağustos’a kadar bireysellerin döviz mevduatlarını 27 milyar dolar artırmış oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin