Dolar yeniden 5.30’un üzerinde

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İran’la iş yapan, ABD ile yapamayacak’ tweet’inin ardından dolar yeniden yükseldi. Türk Lirası’nda negatif ayrışma ve sert dalgalanma devam ediyor. Bir ara 5.18 seviyelerine doğru gerileyen dolar/TL yeniden 5.30’un üzerine çıkarak, 5.31’li seviyelere yükseldi.

Türkiye-ABD ilişkilerinde baş gösteren gerginlik ve dün başlayan İran ambargosu başta olmak üzere son dönemde yaşanan diplomatik stres, TL’nin dolar ve euro karşısında negatif ayrışmasını körüklüyor.

BRUNSON KRİZİNİN ÖZEL SEKTÖRE MALİYETİ ARTIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yaptırım kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Trump, “İran’la iş yapan ABD’yle yapamayacak” dedi. Bu açıklamanın ardından dolar tekrar artışa geçti.

Twitter’dan açıklama yapan Trump, “İran’a yönelik yaptırımlar resmen yürürlüğe girdi. Bunlar bugüne kadar uygulanan en can yakıcı yaptırımlar ve kasımda başka bir seviyeye ulaşacak. İran’la iş yapan, ABD ile yapamayacak. Dünya barışı istiyorum, daha azını değil” ifadelerini kullandı.

JCR: KRİZDEN KAÇINMAK İÇİN ABD İLE İLİŞKİLER DÜZELMELİ

Öte yandan, Merkez Bankası, dolardaki yükselişlerin önüne geçmek amacıyla dün zorunlu karşılıklara ilişkin değişiklik yaptı. Buna göre, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü. Bu değişiklik ile yaklaşık 2.2 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek.

Karar sonrası dolar/TL paritesinde hafif düşüşler olsa da, bu düşüşler kalıcı olmadı ve kur gece yarısı uluslararası piyasada 5.4223’e kadar yükseldi.

Bugünse döviz kurlarında dalgalı seyir devam ediyor. ABD ile ön mutabakat sağlandığına ve iki gün içinde bu ülkeye bir heyetin gideceği iddialarının yer aldığı haberler ile birlikte kur 5.18 seviyelerine geriledi. Ancak geri çekilme sınırlı kaldı ve kur yeniden yükselişe geçti.

YABANCI YATIRIMCI ALTI AYDIR HİSSE SATIYOR

5.35 seviyesine kadar çıkan dolar/TL’de 5.30’un üzerinde işlemler devam ediyor. Euro/TL ise 6.16 seviyelerinde.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin