Nehir suları çekilince 2. Dünya savaşından kalma bombalar göründü

Kuzey Yarımküre başta olmak üzere tüm dünyada etkisini sürdüren sıcak havalar ilginç haber ve gelişmelere de neden oluyor. Sıcaklıkların artmasıyla ilginç haberlerden biri Almanya’dan geldi.  Ülkenin bazı bölgelerinde 40 dereceye ulaşan hava sıcaklıkları nehirler ve göllerdeki su seviyesini düşürdü, tarım alanları ile çimenlikleri kuruttu. Çekilen nehirlerde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma el bombaları, mayınlar ve patlayıcı maddeler bulundu.

BOMBALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Elbe Nehri’nde suyun çekilmesiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma el bombası, mayın ve diğer patlayıcı maddeler gün yüzüne çıktı. Nehirde son bir hafta içinde 5 farklı patlamamış maddenin bulunduğu bildirildi.

Ren Nehri’nin su seviyesinin düşmesi nedeniyle bazı büyük ticari gemilerin geçişine kısıtlama getirildiği, nehirde oksijen miktarının azalması dolayısıyla balık ölümlerinin arttığı aktarıldı.

NEHİR KENARLARINDA TATİL

Nehrin geçtiği Düsseldorf ve Köln kentlerinde suyun çekilmesi nedeniyle nehir kenarları kurudu. Tatile gidemeyen ya da sıcak havayı değerlendirmek isteyen çevre sakinlerinin ise nehir kenarında güneşlendiği gözlendi.

40 DERECEYİ DE GEÇECEK

Meteoroloji Dairesi (DWD) ise gelecek günlerde ülke genelinde sıcak havanın etkili olmaya devam edeceğini belirterek, çarşamba günü sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkmasının beklendiğini açıkladı. Yetkililer, tarım ürünleri hasadında yüzde 20’ye varan ciddi düşüşler olduğunu duyurdu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin