Dolar tekrar yükselişte: 7.44 seviyesini gördü

Doların TL karşısındaki yükselişi devam ediyor. Kur akşam saatlerinde 7.44 seviyesini gördü. TL, dolar karşısında yüzde 3.8 aşağıda seyrederken gelişen para birimleri dolar karşısındaki kayıplarını genişletiyor.

Dolar/TL Şubat ayına 7,30 seviyesinden başlamış ve 7’nin altını görmüştü. Güne 8.71 seviyelerinden başlayan Euro/TL de 9.08’in üzerini gördü.

Türk Lirası’nın yıla iyi bir performans göstererek başlamasına rağmen son günlerde değer kaybı yaşaması, birkaç nedene bağlanıyor.

Londra merkezli BlueBay varlık yönetimi şirketi gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash’e göre bu nedenlerden birincisi yabancıların TL’ye ilgi göstermesine rağmen yerleşiklerin TL satın almakta atıl davranması.

BBC Türkçe’ye konuşan Ash, yabancı yatırımcının ters dolarizasyonun başladığını görmemesi üzerine TL varlıkları elinden çıkardığını aktardı.

Ash’e göre bir diğer neden ise eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tekrar göreve dönebileceğine ilişkin haberlerin yayımlanması.

Satış dalgası, Erdoğan’ın Albayrak’ı savunmasıyla başladı’

Reuters haber ajansının atıfta bulunduğu piyasa oyuncularına göre TL’deki satış dalgası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Albayrak’ı savunmasıyla başladı.

Erdoğan Pazartesi günü yaptığı konuşmada, “CHP ve şürekası, eski bakanımız Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Berat Bey’in en büyük talihsizliği, damat sıfatının başarılarının önüne geçirilmiş olmasıdır” dedi.

Öte yandan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleriyle ilgili tartışmaya dair de açıklamalarda bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin