Doğum yeri sebebiyle Cafer Solgun’a ev kiralamadılar

Araştırmacı yazar Cafer Solgun, Tuncelili olduğu gerekçesiyle kendisine ev kiralanmadığını açıkladı.

Araştırmacı yazar Cafer Solgun’un yaşadıkları Türkiye’de ırkçılığın geldiği boyutu göstermesi açısından önemli. Solgun, yeni kiraladığı evin sahibinin, ‘Tunceli-Ovacık’ doğumlu olduğunu öğrenince kontratı iptal ettiğini anlatıyor: “Emlakçı, kimliğimin görselini yollamış adama ve adam kimliğimde nüfusa kayıtlı olduğum yerin “Tunceli-Ovacık” olduğunu görünce “Olmazzz” demiş! Kıssadan hisse: ırkçılık hastalıklı bir kafa yapısıdır ve yazık ki inişte değil yukselistedir..”

Cafer Solgun, yaşadıklarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. “Bu mecrada “kişisel” mevzular paylaşmıyorum pek, ama bu söyleyeceklerim pek de “kişisel” sayılmaz galiba… konu, ırkçılık, ayrımcılık ve bu hastalıklı ruh halinin boyutları…” diyerek başlayan Solgun, sıralı tivitlerinde başına gelen ve Türkiye’de ırkçılığın hangi boyutlara ulaştığını gösteren olayı şöyle anlattı:

KONTRATI İMZALADIM, PARAYI DÖKTÜM!

“Karşımdaki emlakçı mülk sahibinin akrabası ve tutmak istediğim daire için kontrat hazırlamaya, imzalamaya yetkili idi. Oldum olası pazarlık etmeyi beceremem. Adamın şartlarını kabul ettim, anlaştık, kontratı imzaladık, cüzdanımı döktüm adamın önüne… Anahtarı aldım. Kitaplığımı nereye yerleştiririm, çalışma masam nerede durur, kızımın odası neresi olur, perde ölçüleri vs için daireyi kolaçan ettim. Yarın gelip temizlik yapayım, nakliye için para lazım filan diye düşünürken emlakçı aradı, “abi, gel”. Allah Allah?”

KİŞİLİĞİMİ SORGULATMAM

“Mülk sahibi kontratı iptal etti!” Dedi adam. Neden? Diye ısrarla sorunca, kimliğimin görselini yollamış adama ve adam kimliğimde nüfusa kayıtlı olduğum yerin “Tunceli-Ovacık” olduğunu görünce… “Olmazzz” demiş, “mesele” bu imiş yani! Kimsenin kimliğini, dinini, inancını, inançsızlığını, kişiliğini sorgulamam. Kendi kişiliğimin sorgulanmasına da izin vermem elbette… Uyanık emlakçının paranın bir kısmını tırtıklama girişimi oldu ama sonuçta geri aldım paramı. Istesem kriz çıkarabilirdim ama lanet olsun deyip gittim oradan, zaten kızımı alacaktım okuldan, acelem vardı…”

CEHENNEMİN DİBİNE GİRSİN EVİ!

“Peşimden aradı emlakçı, herhalde googleda bakınmış biraz, “abi sen elit bir inşanmışsın, neredeysen gelelim görüşelim ev sahibi senle konuşursa ikna olur” vs. “H.s.” dedim, Dersimliyim, Aleviyim, solcuyum ne diyeceğim de ikna olacak, cehennemin dibine girsin kendi de evi de… Kürt olunca, Alevi olunca (“solculuk” netameli biraz, ırkçı bir solculuk türü de var, malum) “sana ev yok!” tutumuyla karşılaşmak, kuşkusuz “kürtçe konuştuğu için öldürüldü” türü haberlere konu olmaktan iyi, ama ister istemez hayıflanıyor insan… Sonrası da var da… fazla isgal etmeyem buraları, kızım “birlikte birşeyler yapalım” diye sıkıştırıyor beni, anlatırım bilâhare. Kıssadan hisse: ırkçılık hastalıklı bir kafa yapısıdır ve yazık ki inişte değil yukselistedir…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin