Hakan Atilla, Borsa İstanbul’a genel müdür oldu!

ABD’de yargılanan ve hapis yattıktan sonra Türkiye’ye dönen Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Borsa İstanbul (BIST) Genel Müdürü oldu. Gelişmeyi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya üzerinden duyurdu. Albayrak, ”Haksız bir mahkumiyetin ardından ailesine ve ülkesine kavuşan Hakan Atilla‘nın dinlenme dönemi bitti. Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak göreve başlıyor. Bu görevin kendisi ve BIST için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

17/25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturmasına adı karışan eski bakanlardan Egemen Bağış da geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne atanmıştı.

6 SUÇLAMANIN 5’İNDEN MAHKUM OLDU

Hakan Atilla, Mart 2017’de bono ihracıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere gittiği ABD’de havaalanında gözaltına alınmıştı. Hakkında dava açıldı. Davanın jürisi, Ocak 2018’de değerlendirmesini tamamladı. Atilla, savcılık tarafından yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulundu. Atilla’ya ABD ve özellikle de “ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma”, “kara para aklama” ve “kara para aklamak için kumpas kurma” suçlamaları yöneltilmişti. Hakan Atilla, bir tek kara para aklamadan suçlamasından beraat etti. 5 suçtan 32 ay ceza aldı. 28 ay cezaevinde geçiren Atilla, 20 Temmuz 2019’da tahliye edildi ve göçmen bürosundaki sınır dışı işlemlerinin tamamlanmasının ardından 24 Temmuz 2019’da Türkiye’ye geldi.

RÜŞVETİ BEN ALMADIM, ASLAN ALDI

Hakan Atilla’ya ABD’deki mahkemede Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinden çıkan paralar da soruldu. Aslan’ın kendisine söz konusu paraların, “Bir okul yapımında kullanılmak üzere verilmiş bağışlar olduğunu” söylediğini aktarmıştı. Atilla, ““Rüşveti ben almadım. Ayakkabı kutuları içinde eski Genel Müdür Süleyman Aslan aldı.” demişti. Zafer Çağlayan’ı tanıyıp tanımadığı konusundaki soruya ise, kendisini sadece “iki kez gördüğünü” söyleyerdj cevap vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin