Doğu Türkistan’ı dünyaya duyuran ailenin Türkiye’ye girişine izin verilmedi

Çin Hükümeti’nin Uygur Türkleri’ne yönelik toplama kamplarına dair dış dünyaya bilgi veren Ömirbek Ali’nin eşi Röşengül Taşmuhammet ve kızının Türkiye’ye girişlerine izin verilmedi. AKP Hükümeti’nin Uygur Türkleri’ne yönelik iki yüzlü politikaları, sınır dışı etme kararları bir süredir eleştiriliyor.

QHA’nın haberine göre Doğu Türkistanlı bir ailenin Türkiye’ye giriş yapmasına izin verilmediği iddia edildi. Konu sosyal medyadan da paylaşıldı. Ömirbek Ali ve ailesinin Türkiye’den sınır dışı edilme tehlikeleri olduğu duyuruldu.

https://twitter.com/cagatayozdemirh/status/1041790933661114368

Çin’in Sincar Uygur Özerk Bölgesi’nde bir süredir toplama kampı ve dış dünyaya bağlantıların kesildiği iddiaları gündeme geliyor. Buradan bilgiler sınırlı ölçüde paylaşılıyor. QHA, Dünya Uygur Kurultayı’ndan yapılan açıklamaya haber yaptı. Buna göre Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına dair dış dünyaya bilgi veren Ömirbek Ali’nin eşi Röşengül Taşmuhammet ve kızının Türkiye’ye girişlerine izin verilmedi.

Açıklamada Röşengül Taşmuhammet ve kızının İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltında tutuldukları ve Çin’e iade tehlikesi ile karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin