Bakanlık açıkladı: Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atandı

Bedia Özgökçe Ertan, Adnan Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı.

31 Mart seçiminde HDP’li (Halkların Demokratik Partisi) isimlerin kazandığı her üç belediyeye kayyım atandı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimleri öncesinde, HDP’li isimlerin belediyeleri kazanmaları halinde yerlerine kayyım atanacağı yönünde açıklamalar yapmıştı. Erdoğan, 7 kim 2018’deki Kızılcahamam konuşmasında, “Bu seçimlerde, teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkarsa, anında gereğini yapıp, kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” demişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan’ın ‘terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu’, ‘terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu’ ileri sürüldü.

Açıklamada üç belediye başkanının, ‘haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için’ Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

Ayrıca aynı kanunun 45. maddesi uyarınca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görevden alınan belediye başkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı hakkında 1 kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan hakkında da 1 kovuşturma ve 6 soruşturma dosyası bulunuyor.

Kararın açıklanması öncesi Diyarbakır, Mardin ve Van belediyeleri polis kordonuna alınmıştı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde yaklaşık Adnan Selçuk Mızraklı (ve Hülya Alökmen Uyanık) yüzde 63, Ahmet Türk (ve Figen Altındağ) yüzde 56, Bedia Özgökçe Ertan (ve Mustafa Avcı) da yüzde 54 oyla HDP’den eş belediye başkanları seçilmişti.

HDP: Demokrasiye darbe üstüne darbe

HDP’li üç belediye başkanının görevden uzaklaştırılması üzerine parti yönetimi olağanüstü toplanacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’nın kararını eleştiren HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “31 Mart’ta kayyumlardan aldığımız belediyelere, yeniden kayyum atıyorlar. Tamamen uyduruk gerekçelerle yapıyorlar bunu. Halkın iradesi, hukuk yeniden gasp ediliyor. Bu iktidarın demokratik hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Türkiye’de demokrasiye darbe üstüne darbe vuruluyor” ifadesini kullandı.

Mızraklı: Türkiye başka bir Türkiye olarak devam eder

BBC Türkçe’ye konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı da niyetin çok farklı olduğunu ifade ederek, “Bu, Türkiye’deki siyaset ikliminin başka bir yere evriltilmesi, bundan sonraki siyasetin aritmetiğinden tutun ruhuna kadar, Türkiye’deki demokrasi değerlerine kadar, temsili bütün mekanizmalara olan güveni sarsacak bir darbe durumudur” diye konuştu.

Ortaya çıkan durumun gerek parlamento düzeyinde, gerekse de yerellerde seçilmişler açısından ciddi sonuçları olacağını savunan Mızraklı, “Türkiye bundan sonra başka bir Türkiye olarak yoluna devam eder. Artık demokrasi çıtası itibariyle bir kat daha aşağıya düşmüş bir yerden devam eder” dedi.

İkinci kez kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, “Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir” dedi. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Türk, atamaları akıl ve mantık ile izah edemeyeceklerini söyledi.

“Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna demokrasi diyorlar”

Türk, “Hukukun olmadığı, haksızlığın tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar. Her şey açık bir şekilde ortada duruyor” ifadesini kullandı.

Kayyım olarak  Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yeniden atandığını hatırlatan Türk, ülkedeki siyasetin antidemokratik olduğunun kanıtı olduğunu belirtti. “Siyasetin nasıl yürütüldüğü açık bir şekilde ortada” dedi.

Polis, Diyarbakır belediyesinde arama yapıyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ablukaya alınmış ve içeride arama yapılıyor. Emniyet Şube Müdürü’nün Belediye Eş Başkanımızın görevden alındığını sözlü ifade etmesi bu ülkenin adaletinin, hukukunun geldiği yeri işaret ediyor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin