Diyanet casusluğu Norveç’e sıçradı

Almanya ve Hollanda gündeminden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı yetkililerin Fethullah Gülen ve Hizmet hareketine bağlı kişilere yönelik fişleme ve casusluk olayları Norveç’e de sıçradı.

Norveç’in bazı şehirlerde yaşayan AKP yanlısı ve Norveç Diyanet Vakfı’na bağlı bazı yetkililer, Facebook adresleri aracılığıyla açık bir şekilde, Hizmet hareketine bağlı kişilerin isimlerinin ihbar edilmesini istedi. Oslo camii din görevlisi, kendi Facebook adresi üzerinden Hizmet’e bağlı kişileri terörist olarak suçladığı görülüyor.

Almanya ve Hollanda’dan sonra Norveç’te de yaşanan bu olay akıllara bir kez daha, ‘’AKP hükümeti, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Avrupada’ki cami yetkililerini casus amaçlı mı kullanıyor?’’ sorusunu getirdi.

Oslo’da faaliyet gösteren Norveç Diyanet Vakfı’na bağlı Oslo Türk İslam Birliği Camii’nin sekterliğini yürüten ve kurumun internet sitesi köşe yazarlarından Yusuf Yüksel, muhbirlik paylaşımı dikkat çekti. Sekreter, Facebook’ta ‘norsk-tyrkere’ (Norveçli Türkler) isimli bir grup aracılığı ile yaptığı paylaşımlarla, insanları casusluk ve muhbirliğe teşvik ediyor. Yüksel, sayfasından bir link vererek, ”Bildiğiniz f…cü teröristleri buraya ihbar edin.” diyor.

‘Bu oyunu bozmak gerek’

Yine Oslo’da faaliyet gösteren Norveç Diyanet Vakfı’na bağlı Oslo Türk İslam Birliği Camii’nin imamlık görevini yürüten Musa Gelici de, darbe teşebbüsü sonrası kendi Facebook adresindeki paylaşımıyla dikkat çekiyor: ‘’Rabbim bu kalkışmayı yapan ve destekleyen fetö terör militanlarını kahhar ismiyle kahreylesin.’’ şeklinde beddua eden Gelici, şehit edilenlerini ismini vererek şöyle devam ediyor: ‘’Mesele çok büyük, uyanık olmak, birlik beraberlik içinde bu oyunu bozmak gerek. Boğaç içi köprüsünde f… militanlarınca şehit edilen…’’

‘İsimleri hemen mail gönderin’   

Stavanger’den Mustafa Samed Çetintaş isimli bir Facebook kullanıcısı ise,  paylaşımına ‘şerefsiz Norveç F… mensupları” diye başlıyor. Çetintaş, Facebook aracılığı ile arkadaşlarına ‘resmi paylaşım’ yapmayın uyarısında bulunuyor. ”Bu şeytanlara dikkat edelim.” ifadelerini kullanan Mustafa Samed Çetintaş, Türk hükümetine bağlı bazı ihbar adresleri vererek şöyle yol gösteriyor: ‘’Sizde boş durmayın. Norveç’te Türkiye’de tanıdığınız bildiğiniz f… mensubu kim varsa isimlerini hemen mail gönderin.”

Pasaport iptali

Edinilen bilgilere göre, Norveç’in farklı şehirlerinde yaşayan Fethullah Gülen ve Hizmet hareketine yakınlığı ile bilinen bazı ailelerin, Türk hükümetince pasaportlarının iptal edildiği ortaya çıktı. Bu tip Hizmet sempatizanlarına, ‘’Sizin isminiz Türk yetkililerine verildi. Eğer Türkiye’ye geldiğiniz taktirde hemen tutuklanacaksınız.’’ şeklinde mesajlar gönderildiği belirtildi.

Almanya ve Hollanda harekete geçti 

Alman ve Hollandalı siyasiler, Fethullah Gülen ve Hizmet hareketine bağlı kişilere yönelik Türk imamların yaptığı casusluklara ilişkin harekete geçti.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Volker Beck, Almanya’da bir süredir DİTİB imamlarının, Hizmet Hareketi’ne bağlı kişiler hakkında bilgi toplayarak Ankara’ya ulaştırdıkları yönündeki iddialar üzerine, geçtiğimiz aralık ayında suç duyurusunda bulunmuştu. Anayasayı Koruma Teşkilatı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başkanı Burkhard Freier, Düsseldorf’ta Eyalet Meclisi’ne konuyla ilgili bilgi gönderdi.

Casusluk yapan en az 13 imam

İmamların, Almanya’daki Fethullah Gülen yapılanması mensupları hakkında Ankara’ya bilgi notları gönderdiğinin ortaya çıkması, kamuoyunda casusluk suçlamalarına yol açmış, Federal Başsavcılık iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı. Açıklamada, casusluk yapan en az 13 imam tarafından,  33 şahıs ve 11 eğitim kuruluşuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bilgi gönderdiği kaydedildi.

4 imamın evine baskın

Spiegel Online’ın haberine göre, Federal Asayiş Dairesi’ne bağlı ekipler, Almanya’da 4 Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) görevlisinin ‘casusluk’ gerekçesiyle evlerinde arama yaptı.  Açıklamada, Başsavcılığın Alman Ceza Yasası’nın 99. maddesi uyarınca ‘yabancı bir ülke adına casusluk yapmak’ suçundan soruşturma yürüttüğü ve Federal Mahkeme (Yargıtay) hakimlerinin kararı uyarınca operasyonun düzenlendiği bildirildi.

Bu gelişmeler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı ise sürpriz bir kararla, skandala konu olan imamların Almanya’daki görevlerine son verdi ve Türkiye’ye geri çağırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat topladığı haberleri, Hollanda Meclisi’nin de gündemine yansıdı.

Bakan: Fişlenenler suç duyurusunda bulunsun

Hollanda Sosyal İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Jetta Klijnsma, fişlenen kişilere ‘casus imamlar hakkında suç duyurusunda bulunun’ çağrısı yaptı. Klijnsma (PvdA-İşçi Partisi), fişlendiğini düşünenlerin Hollanda Adli Makamları’na başvurarak dava açmasını istedi.

Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Heerma, “Türkiye’nin uzun kolu” olarak tanımladığı muhbir imamlarla etkin mücadele çağrısı yaptı. CDA, istihbarat çalışması yapan Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar’ın sınır dışı edilmesini istedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin