“Dışlanan ve kenara itilen kesimi artık İmamoğlu temsil ediyor”

ABD’nin başkenti Washington’daki düşünce kuruluşlarından Washington Institute Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay, 23 Haziran İstanbul seçim sonuçlarını yorumlarken ilginç bir değerlendirme yaptı. Erdoğan’ın “31 Mart’ı iptal ederek ‘Yeni Erdoğan’ı meydana getirdiğini” savunan Çağaptay, artık dışlanan ve kenara itilen kesimi İmamoğlu’nun temsil ettiğini belirtti.

Seçim sonuçlarını VOA Türkçe’ye değerlendiren Çağaptay, “Türk siyasetinde Erdoğan nedir?” sorusunu sorarak, Erdoğan’ın sistem tarafından bir kenara itilen dindar ve işçi sınıfı gibi kitleleri temsil eden muhafazakar siyasetçi kimliğini yüklendiğine dikkat çekti. Ancak Çağaptay, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin İmamoğlu’nu “Yeni Erdoğan” haline getirdiği, artık dışlanan ve kenara itilen kesimi İmamoğlu’nun temsil ettiği yorumunda bulundu.

‘Erdoğan, kaynakları sınırlarsa lehine olmaz’

Erdoğan’ın İmamoğlu’nun belediye başkanlığı süresince yani en fazla iki dönem, 10 yıl boyunca kaynaklarına sınırlama getirmek için yasama yetkisini kullanabileceğine dikkat çeken Çağaptay’a göre bunun muhtemel sonuçları Erdoğan’ın lehine olmaz: “Bu, İmamoğlu’nun ‘yeni Erdoğan’ markasını daha da güçlendirir. Yani Erdoğan istemeden düşmanını yaratmış olabilir.”

Soner Çağaptay’a göre 23 Haziran akşamı sandıktan çıkan sonuç, Erdoğan ve İmamoğlu isimlerinin Türk siyasetine önümüzdeki dört yıl boyunca damgasını vuracağı anlamına da geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin