Dışişleri’nden, “Türkiye IŞİD’e destek verdi” diyen Çekya Başkanı’na tepki

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman

Türk Dışişleri Bakanlığı, Ankara’yı terör örgütü IŞİD’e yardım etmekle suçlayan Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman’a tepki gösterdi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, Zeman’ın açıklamalarının art niyetli olduğunu söyledi.

Çekya Devlet Başkanı Zeman, geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında şu değerlendirmeyi yapmıştı: “IŞİD Suriye ve Irak’ın önemli bir bölümünü işgal ettiğinde IŞİD’in takviye edilmesi için yürütülen bazı lojistik operasyonlarda aracının Türkiye olduğuna ilişkin bilgi vardı. Somut olarak söylemem gerekirse, bu operasyonlar petrol ve benzer şeyler için yürütülüyordu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi İslamlaştırma yolunu seçti. Türkiye’nin, artık İslam ideolojisine göre hareket eden bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz. İslamcı radikallere yakın olmaları mantıken bundan kaynaklanıyor. Kürtlere saldırmaları da dolaylı olarak bundan kaynaklanıyor.”

Aksoy: Türkiye, DEAŞ’la mücadelede ön safta

Zeman’ın açıklamasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy özetle şunları söyledi: “Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ın ülkemizi hedef almaya devam eden, yalan ve iftira dolu beyanlarını sürdürdüğü esefle görülmektedir. Bu gerçek dışı beyanların, yalnızca bilgi eksikliğine ve sığ bir bakış açısına dayandırılamayacağı aşikardır. Bu mesnetsiz iftiraların ısrarla sürdürülmesi art niyetli bir yaklaşımı yansıtmaktadır.

DEAŞ’la (IŞİD) mücadelede en ön safta yer almış, askerini doğrudan sahaya sürmüş, şehitler vermiş bir ülkeye yöneltilen bu tür asılsız iddialar aslında iftira sahibinin acizliğini göstermektedir. DEAŞ’a karşı en büyük mücadeleyi veren ülkemizi akıl ve izan yoksunu açıklamalarla karalamaya çalışmaya kimsenin gücü yetmez.”

http://tr724.wpengine.com/isid-turkiye-elcisinden-itiraf-gorevim-turk-istihbaratiyla-iliskileri-yonetmekti-antep-ve-ankarada-haftalik-toplantilar-yapiyorduk/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin