Özel yetkili savcı Mueller, Rusya soruşturmasını tamamladı

ABD’de Başkan Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlanan 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarını araştıran özel yetkili savcı Robert Mueller, soruşturmayı tamamladı ve raporunu Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Adalet Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, özel yetkili savcı Mueller’ın başka iddianame hazırlanması tavsiyesinde bulunmadığını belirtti.

Eski FBI Başkanı olan özel yetkili savcı Robert Mueller, 2017 yılından bu yana Trump’ın seçim kampanyasının seçimi etkilemek amacıyla Rusya’yla işbirliği yapıp yapmadıklarını ve Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın soruşturmayı engellemeye çalışıp çalışmadığını araştırıyordu. Raporda Mueller’ın Trump ya da seçim kampanyasında görevli kişilerin suç teşkil eden bir davranışta bulunup bulunmadığına ilişkin nasıl bir tespitte bulunduğu bilinmiyor.

Adalet Bakanı William Barr, Kongre üyelerine yazdığı mektupta Mueller’ın soruşturmayı tamamladığını ve kendisinin raporu incelediğini ve Kongre ile rapordan hangi bilgilerin paylaşılabileceği konusunda Adalet Bakanı Yardımcısı ve Mueller ile istişarede bulunacağını belirtti.

Adalet Bakanı, Kongre üyelerine bilgi verecek

Adalet Bakanlığı’na Trump’ın aday gösterdiği ve geçen şubat ayında Senato tarafından onaylanan William Barr, Kongre üyelerine raporun bulgularıyla ilgili olarak bu hafta sonu bilgi verebileceğini kaydetti. Bu, raporun sonuçlarının da Kongre ile paylaşılabileceği anlamına geliyor.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders bundan sonra atılacak adımların Adalet Bakanı William Barr’ın kararı olacağını söyledi. Sanders, Beyaz Saray’ın özel yetkili savcı Mueller’ın raporu konusunda bilgilendirilmediğini ya da raporun kendilerine verilmediğini belirtti.

Kongre’deki Demokratlar, ocak ayında yaptıkları açıklamada raporun tamamının paylaşılması için bastıracaklarını belirtmiş, gerekirse süreci mahkemeye taşıyabileceklerinin mesajını vermişti.

http://tr724.wpengine.com/trumpin-eski-kampanya-direktorune-47-ay-hapis-cezasi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin