Dış politikadaki yalnızlık 23 Nisan’a da yansıdı: Katılan ülke sayısı 65’ten 26’ya geriledi

TRT yönetiminin, Birleşmiş Milletler (BM) 1979 Çocuk Yılı kapsamında dünya barışına katkı amacıyla başlattığı “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği”ne katılım bu yıl 26 ülkeye kadar geriledi. TRT’nin çok uzun süre organizasyonu 65 ülke ve yüzlerce çocuğa ev sahipliği yapıyordu. Bu yıl ise sadece 26 ülke şenliğe katıldı.

T24’ün haberine göre, TRT eski Genel Müdürü Prof. Tunca Toskay, katılımın düşmesinin değişik sebepleri olabileceğini belirtirken dış politika faktörüne dikkat çekiyor. Toskay, “Dış politikanın o ülkelerle olan politikanın seyri etkileyebilir, ülkenin yöneldiği ağırlık verdiği coğrafyalar etkileyebilir” diyor.

TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’nin yaklaşık 25 yıl koordinatörlüğünü yapan ismi kurumdan emekli Güler Kabadayı, TRT’nin bu organizasyona aylar öncesinden başladığını neredeyse her şeyin bu organizasyon için seferber edildiğini söyledi. Galler, Danimarka, Almanya, ABD, İsveç, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, İsrail, İsviçre, Avusturya, Yeni Zelanda gibi ülkelerden katılımlara dikkat çeken Kabadayı, “1979’da ilk şenlik programında 5 ülke geldi, 1980’de 3, Körfez krizinde 21 ülke. Ancak, Türkiye’nin dış politikasında bu sorunlar düzelince bir sonraki yıl tekrar katılım yükseldi” diye konuştu.

Özmen: En az 30 ülke ile başlar 65 ülkenin katılımına yükselirdi

Hürriyet gazetesinin çok uzun süreli TRT muhabirliğini yapan emekli gazeteci Filiz Özmen, şenlikle ilgili “En az 30 ülke ile başlar 65 ülkeyi bulurdu” dedi. TRT’de bu işle ilgili 80 mihmandar görevlendirilen günleri de hatırlatan Özmen, “Yılını hatırlayamadım ancak, İtalyanca için bir ayarlama yapılamamıştı ve TRT’nin başarılı devamlılık spikerlerinden Necla Erol çocuklara rehberlik bile yapmıştı. Amerika’dan Endonezya’ya çok geniş bir yelpazeyi kapsardı ve yanılmıyorsam o zaman dünyada çocuklar için bu kadar büyük organizasyon yapan kurum da yoktu” dedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin