Dil ve kültür festivali rüzgarı Belçika’da esti

TR724 HABER MERKEZİ -ANTWERPEN (ANVERS)

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC)  Belçika programı ülkenin ikinci büyük şehri Antwerp’te yapıldı. Dil ve Kültür Festivali’nin Avrupa ayağında dünya çocuklarını bu kez Belçika misafir etti. Amerika, Arnavutluk, Fransa, Avustralya, Almanya, Ukrayna, Endonezya, Kazakistan, Azerbaycan, Belçika,  Belarus, Romanya başta olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden çocukların katıldığı programda barış şarkıları söylendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Fedactio İşadamları Platformu Başkanı İbrahim Anaz, “Bugün Anvers’te binlerce konuğumuzu bir Anversli olarak ağırlımaktan gurur duyduk. Belçika’nın seçkin sanatçı ve siyasetçilerinin de programa gelerek bize, barış ve birlikte yaşama çağrılarına destek verdikleri için ayrıca müteşekkiriz. Ayrımcılıkların gündem olduğu bugünlerde birlik ve beraberliği simgeleyen IFLC festivaline katkı sağlamaktan onur duyuyoruz.” dedi.

Amerika’dan My Jıa Brown ile Rusya’dan Elizabeth Parminova’nın açılış şarkılarıyla başlayan festival Flamança, Fransızca sunumlarla sürdü. TR724 youtube, periscop hesaplarıyla,  IFLC International ve Youtube Fedactio isimli sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan programa Kırgızistan ve Arnavutluk’tan katılan öğrenciler, ‘I have a dream’ şarkısını birlikte söyledi.

2003 yılında IFLC, 17 ülkenin katılımıyla başladı. Bugün itibariyle, etkinliklerde 160’tan fazla ülkeden 2000’in üzerinde sanatçı ve prodüksiyon üyesi yer aldı.

Sahnede, genç öğrenciler şefkat, saygı ve karşılıklı anlayış temaları etrafında şarkı, dans ve ilham verici hikâye anlatımlarıyla yer alıyor. IFLC, dünyanın birçok şehrinde sanatçılarla ve yerel kültürleri yaşayan insanlarla bir araya geliyor. Farklı kültürleri bir arada tutmaya çalışan IFLC, dünya barışı için umutları artırmanın bir yolunu arıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin