Devlet nerede?

HABER | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüsle ‘mücadele’ kapsamında maddi yardım bekleyen vatandaşlara iban numarası vererek ‘bağış’ istemesi tepkiye neden oldu. Sosyal medyada dün sabah açılan #hükümetistifa etiketi, 150 bine yakın etkileşim alarak bir kaç saat içinde zirveye çıktı. ‘ZırnıkYok’ etiketi de onbinlerce kez paylaşıldı.

AKP’yi Hazineyi boşaltmakla suçlayan muhalefetin tepkisi de sert oldu. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’a, “7 maaş bağışlamakla olmaz, Katar’ın verdiği uçağı bağışla.” ifadelerini kullandı. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ise Erdoğan’ın geçmişteki açıklamalarına atıf yaparak, “Hani IMF’ye borç verecek kadar güçlüydük! Hani Suriyeliler için gerekirse 40 milyar dolar daha harcayabilirdik!” dedi.

CHP Milletvekili Muharrem İnce ise tepkisini, “Vatandaş kendi OHAL’ini ilan etsin, bağış yapsın! O zaman sen niye varsın?” diyerek gösterdi. En son Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yine vatandaşlardan yardım toplanmıştı. En kötü günlerde devletten hiçbir maddi destek görmeyen vatandaşlar doğal olarak soruyor: “Devlet nerede?”

Türkiye’de işler hem toplumsal sağlık hem de ekonomik açıdan hiç iyi gitmiyor. Vaka sayısı dün akşam itibariyle 13 bin 531’e çıktı. Bir günde 46 kişi hayatını kaybetti. Toplam ölüm sayısı 214 yükseldi. Ancak koronavirüsün ekonomik etkileri, sağlıktan çok daha derin izler bırakacak gibi görünüyor. Türkiye özellikle ekonomik açıdan dibi görecek! İşsizlik katlanacak.

İŞSİZ SAYISI İKİ HAFTADA KATLANDI

Ülkede son üç haftada sadece genelgelerle kapatılan işyeri sayısı 211 bin 670. Berberler, güzellik merkezleri, restaurantlar, otobüs firmaları, akaryakıt istasyonları, sağlık merkezleri, dişçiler, kurslar, konfeksiyon atölyeleri… Yüzbinlerce kepenk kapandı. Resmi rakamlara göre 4,5 milyon olan işsiz sayısının son 3 haftada 6 milyona dayandığı tahmin ediliyor. DİSK-AR’a göre rakam çok daha yüksek; en az 7 milyon!

YENİ PAKET BEKLERKEN, İBAN GELDİ!

Avrupa ülkeleri ve ABD koronayla mücadele kapsamında yüzmilyarlarca dolar bütçe ayırdı. ABD’de kabul edilen son bütçenin büyüklüğü 2,2 trilyon dolar! Trump, her ABD vatandaşına 1.200 dolarlık çek gönderecek. Almanya 614 milyar dolar ayırdı. Fransa sadece işsiz kalanlar için 45 milyor Euro bütçe açıkladı. İngiltere’de esnaflara doğrudan para yardımı yapılması kararlaştırıldı. Kanada, 83 milyar dolar bütçe belirledi. Vatandaşların parasal destek beklediği Erdoğan ise önceki akşam ‘iban’ numarası vererek, bağış yapılmasını istedi! ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyası kapsamında vatandaşlardan zekatlarını açıklanan iban numaralarına yatırmalarını talep etti. 

AKŞENER: KATAR UÇAĞINI BAĞIŞLA!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın milletin zekatını istemesine tepkiliydi. Akşener, “Biz sayın Erdoğan’dan yardım beklerken, o bize IBAN numarası verdi. Maaş bağışlamakla olmaz! Sayın Erdoğan meşhur Katar uçağını hemen bağışlasın.” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ise Erdoğan’ın geçmişte yaptığı konuşmalara atıfta bulunarak, “Hani IMF’ye borç verecek kadar güçlüydük! Hani Suriyeliler için 40 milyar dolar daha harcayacak gücümüz vardı!” ifadelerini kullandı. CHP’li Muharrem İnce ise “Vergi gelirlerini betona gömenler yine milletimizin yapacağı bağışa kaldılar. Vatandaş kendi OHAL’ini ilan etsin, bağış yapsın! Sen niye varsın?” diye sordu.

ZİRVEYE ÇIKTI: #hükümetistifa

Tayyip Erdoğan’ın milletten ‘bağış’ talebinde bulunması kamuoyunda da tepkiye neden oldu. Zira en son Elazığ depreminde yine yardım kampanyası başlatılmış ve 200 milyon TL’ye yakın para toplanmıştı. Erdoğan’ın son kampanya kapsamında ‘zekatları’ bile istemesi Türkiye’nin ekonomisinin iflas ettiğinin de itirafı. Tam 18 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarı, sıfırı tüketmiş görünüyor. Öyle ki koca devlet, milletin zekatına muhtaç hale getirildi. Deprem oluyor vatandaşa müracaat ediliyor, salgın oluyor yine vatandaşın kapısı çalınıyor. Dolayısıyla insan ister istemez soruyor; devlet nerede? 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin