Demirören kardeşler AKP yüzünden birbirine girdi! Devran dönerse üzerimizden silindir gibi geçerler

AKP’nin yayın organı olan CNN Türk ve Hürriyet’in de sahibi olan Demirören Ailesi’nde kardeşler arasında AKP yüzünden büyük tartışma yaşandığı ileri sürüldü. Tayfun Demirören’in AKP çok yakınlaşması sebebiyle ağabeyi Yıldırım Demirören tartışması sonucu büyük kriz yaşandığı belirtildi. Tayfun Demirören’in ağabeyi Yıldırım Demirören’e “Devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler. Üzerimizden silindir gibi geçerler.” dediği öne sürüldü.

Youtube üzerinden bir video paylaşan gazeteci Sabahattin Önkibar, Demirören Ailesi’nde kardeşler arasında büyük anlaşmazlık çıktığını söyledi. Önkibar, bunun büyük kardeş Yıldırım Demirören’in AKP iktidaryla girdiği yakın ilişkiden kaynaklandığını kaydetti.

İddialara göre, Yıldırım Demirören’in AKP iktidarına verdiği destek kardeşleri, Tayfun Demirören ve Meltem Demirören Oktay’ı ciddi anlamda rahatsız etti.

Kendilerinin bir ‘iş ailesi olduklarını’ ve ‘daha tarafsız konumlanmaları’ gerektiğini abileri Yıldırım Demirören’e defalarca anlatan iki kardeş, AKP sonrası dönemde Demirören Grubu’nun hedef tahtasına koyulabileceğini vurguladı.

Önkibar videosunda bu durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘ÜZERİMİZDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇERLER’

“Yıldırım Demirören artık AKP iktidarıyla hısım bile oldu. Kızını Sabah Grubu’na gelin verdi. Hürriyet Gazetesi operasyonunda da bildiğiniz gibi Demirören var. Gene şans oyunları ihalesi, TOTAL’in OYAK’a satılması gibi birçok konuda Demirören var. Doğan Medya’yı alırken bile 690 milyon dolar Ziraat Bankası’ndan kredi kullandı. İşte tüm bu durumlar sonrası Tayfun Demirören abisine çıkışmış ve ‘devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler. Üzerimizden silindir gibi geçerler. Ne hakkın var böyle bir kumarı oynamaya’ demiş. İki kardeş artık kanlı bıçaklı. Bu bana yakın çevresinden gelen bilgi.”

AKP DÖNEMİNİN YÜKSELEN ‘DEĞERİ’

1956 yılında Erdoğan Demirören tarafından kurulan Demirören Holding, özellikle son yıllarda AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’a olan yakın ilişkisiyle dikkat çekiyor.

Demirörenler, bir süre önce Hürriyet ve CNN Türk gibi, Doğan Medya grubuna ait yayın organlarını satın aldı ve bu kurumların iktidar yanlısı çizgisini daha da keskinleştirdi.

10 YIL VADELİ 675 MİLYON DOLAR DÜŞÜK FAİZLE KREDİ

Türkiye tarihinin en büyük medya sahipliği değişimini ifade eden bu el değişimi sırasında, bir kamu bankası olan Ziraat, Demirören Holding’e 2 yıl geri ödemesiz şekilde 10 yıl vadeyle 675 milyon dolar kredi sağladı. Medyaya yansıyanlara göre, kredi faizinin de düşük tutulduğu iddia edildi.

Demirören Holding daha 2011’de de Doğan Holding’e ait Milliyet ve Vatan gazetelerini satın almıştı.

Ailenin üyesi Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı yaptığı sırada, Demirörenler’in İddaa ihalesini alması da büyük tepki çekti. Yıldırım Demirören, ihalenin alınmasından sonra TFF Başkanlığı görevinden istifa etti.

BABA ERDOĞAN DEMİRÖREN TELEFONDA AĞLAMIŞTI

2013 yılında dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ın Milliyet-Vatan grubunun patronu Erdoğan Demirören’i ağlatana kadar azarlamıştı. Demirören’in ‘Üzdüm mü seni patron?’ sorusuna Erdoğan, ‘Duman ettiniz her tarafı, rezil ettiniz.’ diye cevap vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin